szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Könnyen lehet, hogy belátható időn belül hatástalanná válik az Egyesült Államok Kína ellen hozott szankciója, a pekingi mérnökök ugyanis olyan processzort fejlesztettek, ami feleslegessé teheti, hogy az Nvidiától vásároljanak be a kínai vállalatok.

Az Egyesült Államok nemrég újabb szigorú szankciókat vezetett be Kínával szemben. Ezúttal a mesterséges intelligenciához kapcsolódó processzorok kereskedelmét tiltotta be 30 napra az USA, hogy a távol-keleti rezsim ne jusson hozzá a chipekhez, amiket egyébként a fegyvereibe is beszerelhet.

A tilalmat az Nvidia érzi meg a legjobban, a vállalat ugyanis rengeteg MI-processzort szállított Kínába.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint a kínai Csinghua Egyetem mérnökei egy olyan processzort fejlesztettek ki, amelyről állítják, hatékonyabb, mint az Nvidia A100-es egysége. Az ACCEL nevű fejlesztés fotonikus technológián alapul. Ez lehetővé teszi a vizuális információk gyorsabb és alacsonyabb energiaigényű feldolgozását.

Illusztráció.
IBM

Az ilyen technológiát használó rendszerek kidolgozása azonban nem egyszerű, mivel az adatok átkonvertálása energiaigényes folyamat, nem is beszélve arról, hogy igen sok a hibalehetőség a rendszerben.

A kutatók számítása szerint a chip másodpercenként 78,4 kvadrillió műveletet tud végrehajtani csupán 1 W teljesítménnyel. A mélytanulási feladatok végrehajtásához másodpercenként 4,6 kvadrillió műveletet végez el a chip egyetlen másodperc alatt, míg az Nvidia A100-asa 0,312 kvadrillióval büszkélkedhet. A Nature-ben megjelent tanulmány szerint a chip a viselhető eszközöktől kezdve az önvezető autókon át egészen az ipari alkalmazásig bevethető.

Figyelmeztetést adott ki az FBI: itt az új hidegháború

Az Egyesült Államok legfőbb nyomozóhatósága és a Fehér Ház is úgy véli, a mesterséges intelligencia elhozta az új hidegháború korát. Az ő legnagyobb ellenlábasuk Kína lehet.

A mérnökök a teszt során azt találták, hogy a képek és a videók felismerése is rendkívül gyorsan zajlik. Képességre ugyanolyan a chip, mint egy grafikai vezérlő (GPU), csak sokkal kevesebb áramot fogyaszt.

Fontos megjegyezni, hogy a kínai processzor egy analóg chip, vagyis egy speciálisan meghatározott probléma megoldására készült, és nem lehet úgy bevetni, mint azokat, melyek – általános céllal – például az okostelefonokban és számítógépekben vannak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!