szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lehet, hogy önnel is előfordult már, hogy valamiről beszélgetett valakivel, és a telefonja később a témához kapcsolódó reklámokat kezdett feldobni. Sokak meggyőződése ezért, hogy a készülék hallgatózik. El kell szomorítanunk – vagy hát persze ki minek örül.

Az egyik legelterjedtebb technológiai mítosz, hogy a telefon a folyamatosan bekapcsolt mikrofonjával „figyeli” a közelében zajló beszélgetéseket, majd egyes alkalmazások eladják a szóban forgó témát hirdetőknek. Mindezt alátámasztotta egy 2016-ban megjelent cikk is, amely szerzője kifejezetten azt állította, hogy a Facebook lehallgatja a mobilok használóit – emlékeztet a Gizmodo. Ezt a cikket hamar eltávolították az eredeti webhelyről, azonban sokáig éreztette a hatását.

A dátum (2016) egyébként nem véletlen. Az idő tájt kezdte ugyanis felpörgetni a Facebook a kifinomultan célzott hirdetéseit, amelyekből később oly értékes céggé vált. A marketingcégek is szeretnek együtt dolgozni a legnagyobb közösségi oldallal, sokan állítják, hogy jobb adatokat szolgáltat nekik, mint bármilyen más platform.

Vissza is élt a Facebook ezekkel az adatokkal, és mindössze két évvel az említett mítosz fellángolása után belekeveredett a Cambridge Analytica botrányba, és nem is hangzott olyan őrültségnek az, hogy a mikrofon, pontosabban a telefon hallgatózik. A Vice két évvel később olajat öntött a tűzre, amikor az egyik cikkében arról írt, hogy nem paranoia azt hinni, hogy a telefon lehallgat. Azért a cikk azt is megemlíti, hogy a telefon csak akkor rögzít, ha megkapja a parancsot a Siri vagy a Google. Szóval a hallgatózási mítosz szépen elterjedt.

És akkor jött a képbe a tudomány. Az amerikai Northeastern University tesztelte a Facebookot, az Instagramot és több mint 17 ezer egyéb alkalmazást. Egyetlen egy olyan esetet sem találtak, amikor egy alkalmazás váratlanul aktiválta volna a mikrofont, és hangot küldött volna, ha erre nem kérték.

Azt is érdemes tudni, hogy az iPhone-oknál egy narancssárga, androidos telefonoknál pedig egy zöld pont mutatja a képernyő tetején, amikor a mikrofon használatban van.

hvg.hu

De akkor miért is történik meg, hogy egy privát beszélgetés után kap valaki a témába vágó hirdetéseket a Google-n vagy a Facebookon? Nos nem azért, mert a telefon kihallgatta volna. Inkább az áll a háttérben, hogy sokkal többet oszt meg egy felhasználó a telefonjával, mint gondolná. Keresett nyári nyaralásokat? Megkérdezte a Sirit, hogy melyek a legjobb szállodák egy városban? Kutatott olcsó repülőjegyek után? Éppen ezeket az információkat adják el a hirdetőknek.

Rengeteg bizonyíték van arra, hogy a hirdetők a felhasználók keresési lekérdezései, közösségi médiahasználata és cookie-jai segítségével rendkívül pontos képet alkothatnak bárkiről. Ezeket az információkat a hirdetők követik, így nincs szükségük a telefon mikrofonjára. Szóval egy pillanatig se higgye, hogy a telefonja kihallgatja önt. A hirdetőknek ugyanis erre egyáltalán nincsen szükségük, hiszen e nélkül is szinte mindent tudnak a felhasználókról.

Kémprogram van a telefonján? Így szúrhatja ki és szabadulhat meg tőle

Számos árulkodó jel utalhat arra, hogy kémprogram fut valaki mobilján: mutatjuk, mire figyeljen, és milyen lépéseket tegyen meg haladéktalanul, hogy megszabaduljon tőle.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!