szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Olasz kutatók szerint a Bika csillagképben található HL Tarui nevű csillag körül épp bolygóképződés zajlik. Mivel hatalmas mennyiségű víz van jelen a területen, könnyen lehet, hogy egy lakható bolygó alakul ott ki néhány százmillió év múlva.

A tudomány jelenlegi állása szerint a víz az élet egyik kulcsfontosságú összetevője, ami a bolygóképződés korai szakaszában is jelen kell, hogy legyen. A földi ALMA rádióteleszkóp-rendszer nemrég arra talált bizonyítékot, hogy egy fiatal csillag körül nemcsak gáz- és porkorong van, hanem egy nagy adag vízgőz is.

A Milánói Egyetem csillagászai a HL Tauri felé irányították a teleszkópokat. Ez egy fiatal, a Naphoz hasonlító csillag, amely körülbelül 450 fényévre található a Földtől, a Bika csillagképben.

A csillagászok legnagyobb meglepetésére nagy mennyiségű vizet észleltek a HL Tauri körül keringő korongban. A Nature Astronomy című tudományos folyóiratban közölt becsléseik szerint a korong belső része háromszor annyi vizet tartalmaz, mint a Föld óceánjai összesen. „Soha nem gondoltam volna, hogy nagy mennyiségű vízgőzt találunk egy olyan régióban, ahol minden valószínűség szerint épp egy bolygó keletkezik” – nyilatkozta Stefano Facchini, a Milánói Egyetem csillagásza és a kutatás vezetője.

ALMA (ESO / NAOJ / NRAO) / S. Facchini et al.

A szakember szerint ez az első alkalom, hogy egy földi teleszkóp segítségével meg lehetett határozni egy csillagot körülvevő vízmennyiség térfogatát. Leonardo Testi, a Bolognai Egyetem csillagásza hozzátette: az még inkább izgalmas, hogy minderről képeket is sikerült készíteni – idézi az Interesting Engineering.

A korongban gyűrű alakú rések vannak, ami azt jelenti, hogy a területen a leendő bolygók aktívan gyűjtik be a bolygószületéshez szükséges anyagot.

Az eredmények új betekintést nyújtanak a bolygóképződés folyamatába.

Idegen bolygóra bukkant a NASA, és azt mondják, sok meglepetést tartogathat

A NASA kutatói szerint az alig 400 millió éves HD 63433 d egyik felén állandó lehet a lávafolyam.

A szakemberek szerint a víz jelenléte akkor igazán izgalmas, ha a korongban sziklás bolygók is képződnek, ez ugyanis jelentősen növelheti az élet kialakulásának esélyét, illetve azt, hogy a planéta később lakhatóvá váljon.

A tudósok régóta vitáznak már arról, hogy miként kerülhetett a Földre ennyi víz az aszteroidákon kívül. A mostani felfedezés egy olyan mechanizmust tárt fel, ami megválaszolhatja ezt a kérdést. Ezek szerint egy bolygó már azelőtt elkezdheti felhalmozni a vizet, hogy az első aszteroidák becsapódnának. Márpedig ez kulcsfontosságú, ha arra a kérdésere keressük a választ, hogy miként tudnak kialakulni az élet feltételei.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!