Mennyit kell lépnem, ha egész nap ülök a munkahelyemen, hogy ellensúlyozzam a káros hatásait? Tudósok megmondták a számot
Nem lehetetlen meglépni: a kutatók megvizsgálták, mi az a lépésszám, ami már optimálisan csökkentheti a túl sok ülésből fakadó komoly egészségügyi kockázatokat.
hvg.hu
Napjainkban egyre elterjedtebb az egész napot felölelő ülőmunka, melynek káros hatásaira egyre több tanulmány hívja fel a figyelmet. A sok ülés ugyanis növelheti a szív- és érrendszeri megbetegedések miatti halál, a rák és a cukorbetegség kockázatát is, továbbá a rövidebb élettartamot.
Ám ez csak egy általános javaslat, nem veszi számításba az egyes emberek életmódbéli sajátosságait. Eddig nem volt ismert, hogy azok, akik sokat ülnek, ellensúlyozhatják-e sétával a közel egész napos ülés káros hatásait. Úgy tűnik, hogy a válasz: igen.
Egy friss, a British Journal of Sports Medicine folyóiratban publikált, nemzetközi tanulmány alanyai minél több lépést tettek meg napi szinten, annál kisebb lett esetükben a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a korai halálozás kockázata is. Nincs tehát minden veszve akkor sem, ha valaki tényleg az asztalhoz van szegezve, noha a kutatók szerint még így is fontos az ülőmunka idejének csökkentése.
A kapcsolódó vizsgálatokhoz 72 174 ember adatait fésülték át a kutatók egy brit biobankból. Ebben a 2006-ban létrehozott adatbázisban legalább 30 éven keresztül követik az alanyok egészségét.
Összességében, mint az adatokból kiderült, a napi 9-10 ezer lépés volt optimális a sok ülés ellensúlyozására: ez 21 százalékkal csökkentette a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, míg a halálozásét 39 százalékkal – összegez a Science Alert.
Már azzal is sokat tehetünk az egészségünkért, ha a közeli boltba minden nap elsétálunk – egy új tanulmány szerint ugyanis pár ezer lépés is csökkentheti például a korai halálozás kockázatát.
Függetlenül az ülés időtartamától, a kutatók úgy találták, a jótékony hatások napi 2200 lépés felett jelentkeznek, az ezt meghaladó lépésszám már alacsonyabb mortalitást eredményezett, míg az előnyök 4-4500 körül kezdtek érezhetően láthatóak lenni.
A tényleg sok ülés ellensúlyozására azonban a napi minimum 9-10 ezer lépés az ideális. Ez persze nem jelenti azt, hogy ennyinél feltétlenül meg is kell állni: a több lépés csak további előnyökkel járhat.
1925. július 18-án került a boltokba a totalitárius diktatúra megvalósításának első és egyetlen kézikönyve, Adolf Hitler Mein Kampfja. A könyvben kifejtett ideológiára építve történhetett meg a világ legtöbb áldozattal járó háborúja és népirtása is. De milyen utóélete volt Magyarországon?
Sokan sérelmezik, hogy nehezen pótolható embereket szakembereket küldtek el, ráadásul több hónap alatt, így nem kellett csoportos létszámleépítést sem bejelenteni.