szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nincsenek elragadtatva a szakemberek a Windows 11 minden pillanatról képernyőképet készítő funkciójától. Már a brit adatvédelmi hivatal is a Microsofthoz fordult, hogy bővebb információkat kapjon az újítás adatvédelmi aspektusairól.

A Microsoft néhány napja jelentett be több hardveres és szoftveres újdonságot – de igazából mindkettőnek köze van a mesterséges intelligenciához. Az úgynevezett Copilot+ PC-k ugyanis olyan új osztályt jelentenek a windowsos gépek sorában, melyekben olyan hardverek vannak, amelyek a mesterséges intelligencia helyi, a számítógépen történő futtatását teszik lehetővé.

Szoftveres fronton pedig ebből fakadóan az MI-re épülő funkciók jönnek, mint például a Recall. Ezzel vissza lehet nézni, amit a felhasználó aznap – vagy egy adott napon – csinált a gépén, az ugyanis nagyjából mindent megjegyez.

Ez egyszerre hangzik jól, és adatvédelmileg meglehetősen rosszul. Az MI ugyanis fotókként ment mindent, amit a felhasználó csinált. Igen, mindent, ami a képernyőn megjelent, miközben valaki a gépet használta.

Erre már a brit információbiztonsági hatóság is felkapta a fejét, és a BBC szerint fel is vették a kapcsolatot a Microsofttal, hogy többet megtudjanak a funkcióról. Szakemberek szerint valóságos „adatvédelmi rémálom” lehet a Recall – még annak tükrében is ezt mondják, hogy elviekben a készített képernyőképeket titkosítva tárolja el a számítógép.

Megjött a segítség: Így kell beállítani a Windowst, hogy jó legyen

A Windows 11 rendszer számos beállítási lehetőséget kínál, amelyek az egyszerű felhasználók számára is könnyen elérhetők. A tévedés lehetősége azonban benne van a pakliban, szóval nem árt egy rátermett segítség. Például a Microsoft mesterséges intelligenciája.

A Microsoft ugyanakkor a funkció opcionális jellegét hangsúlyozza, mondván nem kötelező használni, ez csak egy lehetőség, és egyébként is elkötelezettek a biztonság és az adatvédelem iránt.

A cég megjegyzi: a titkosítás, és az eszközön történő tárolás miatt eleve nem férhet hozzá a rengeteg képernyőképhez a Microsoft és külső fél sem, aki nem fér hozzá az eszközhöz. Állítják, egy hacker is csak akkor tudna (talán) visszaélni ezzel, ha fizikailag hozzáférne az eszközhöz.

Egyelőre csak egy kialakulóban lévő adok-kapok látszik kirajzolódni a funkció körül. Az adatvédelmi szakemberek kritizálnak, a Microsoft védekezik, mondván nincs itt semmi látnivaló. Nos, ez majd idővel elválik.

Miket kap most a kezébe mindenki, aki Windowst használ?

Már beépítették a Windowsba, a közeljövőben a hazai felhasználók asztalára is rákerülhet a világ egyes részein már az operációs rendszer részét képező mesterséges intelligencia. Íme néhány gyakorlati felhasználási lehetőség a mindennapokra.

A Windowsban ugyanis – mint a legtöbb operációs rendszerben – időről időre súlyos biztonsági résekre derül fény, melyeket a Microsoft igyekszik mihamarabb befoltozni. Ki tudja, mikor talál egy ügyesebb hacker egy olyan rést, amellyel hozzáférhet az eszközön eltárolt pillanatokhoz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!