szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Néhány éve csaknem öt hónapba telt egy iPhone feltörése az FBI-nak, most azonban egy – ismeretlen márkájú – készüléknél két nap alatt sikerült a művelet.

Trump-merénylet
2024. július 13-án a pennsylvaniai Butlerben sikertelen merényletet követtek el Donald Trump volt amerikai elnök, a republikánusok várható elnökjelöltje ellen. A politikus könnyebb fülsérüléssel átvészelte a támadást, de a lövöldözésben egy ember meghalt, ketten megsebesültek. A merénylettel kapcsolatos legfrissebb híreket cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Egy szombati választási gyűlésen rálőttek az éppen beszédet mondó Donald Trump volt amerikai elnökre. Az elkövetőt, egy Thomas Matthew Crooks nevű férfit lelőtték, Trump pedig egy könnyebb fülsérüléssel átvészelte a támadást – egy néző azonban elhunyt.

A támadó telefonját nem sokkal később megszerezte az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI), és a The Verge szerint egy vasárnapi sajtótájékoztatón még azt közölte a szerv, hogy a pennsylvaniai ügynökei megpróbálták feltörni Crooks mobilját, sikertelenül. A készüléket ezután az FBI quanticói laboratóriumába szállították, ahol már sikeresen feloldották – feltörték – azt.

A 9to5Mac megjegyzi: egyes hírek szerint a férfi mobilja egy iPhone volt, ám ezt nem erősítette meg az FBI sem. A nyomozószerv vasárnap azt közölte, Crooks magányos elkövető lehetett, de a legfőbb kommunikációs eszközének, azaz a mobiljának az átvizsgálása egyértelműbb válaszokkal szolgálhat.

Fülke: Egy lövés és egy képkocka, amely Trump élete helyett Biden elnökségébe kerülhet

Szombaton azonban az egész világ találkozott az öklét a véres arca előtt égbe emelő hős Donald Trump képével – szerencséje pedig kettős lehet, hiszen nemcsak túlélte a támadást, de a pillanat ereje tovább taszította Joe Bident az újrázástól. Közéleti podcastunkban összefoglaltunk mindent, amit a Trump-merényletről és a várható politikai hatásairól tudni lehet.

A The Verge cikkében megjegyzi: az FBI nem közölte, hogyan tudta feltörni az elkövető telefonját, vagy mit talált rajta. A készülék feltörésének gyorsasága – két nap – azonban arra enged következtetni, hogy egyre hatékonyabbak a telefonhackelő eszközök.

Cooper Quintin biztonsági kutató a portálnak elmondta: a bűnüldöző szervek több eszközből is tudnak választani, ha adatokat szeretnének kinyerni (lezárt) mobilokról. Ehhez elengedhetetlen a készülékek feloldása, melyeket manapság már jelkódok és biometrikus azonosítás is véd, de erre is van eszköz.

Korábban az FBI hetekig, vagy hónapokig próbálkozott a birtokába került mobilok feltörésével. Emlékezetes az a 2015-ös lövöldözés, melynek elkövetőjét lelőtték, és az FBI az Apple segítségét kérte, hogy oldja fel a támadó iPhone-ját.

A techcég megtagadta ezt, de a nyomozók nem fogadták el a vállalat indoklását, és arra kérték az Apple-t, hogy legalább az érintett készülékekhez készítsenek el egy szoftveres hátsó bejáratot. Tim Cook vezérigazgató azonban ezt is megtagadta, mondván: szerinte egy ilyen eszköznek már maga a léte is nagyon veszélyes lenne. A nyomozók ezután erőből próbálták feltörni az iPhone-t, de két hónap alatt sem sikerült átjutniuk a rendszeren – végül közel öt hónap után jártak sikerrel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!