szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A kínai rakétakutató, Lung Löhao szerint ha elkészül az új kínai teherszállító rakéta, minden adott lesz, hogy a világ legnagyobb, űrbe telepített naperőművet állítsa üzembe Kína.

Az elmúlt években egyre több kísérlet zajlott az űrbe telepített naperőművekkel. Ezek lényege, hogy a napelemek segítségével az energiát a világűrben termelik meg, majd lesugározzák azt a Földre. Ennek köszönhetően nemcsak hatékonyabbak lehetnek a napelemek – a nap 24 órájában termelnek –, de a Földön sem kell helyet biztosítani a számukra.

Hasonló terveket szövöget Kína is, ám az elképzelés meglehetősen grandiózus. Az Interesting Engineering beszámolója szerint a távol-keleti ország azt tervezi, hogy szupernehéz rakéták segítségével telepítené azt az erőművet az űrbe, ami 1 kilométer hosszú lehet.

A South China Morning Post jelentése szerint az ötlet Lung Löhao rakétakutatótól származik, aki szerint a rendszer maga lenne a Föld felett lebegő Három-szurdok-gát. A Három-szurdok-gát Kína Hupej tartományában, a Jangce folyón épített vízerőmű, ami beépített teljesítményét tekintve (21 000 MW) a világ legnagyobb ilyen erőműve.

A rendszer a tervek szerint 36 000 km-rel keringene a Föld felszíne felett, Lung pedig azt állítja, az éves teljesítménye megegyezne a Földből szintén egy év alatt kitermelt teljes olajmennyiség adna. Az elhelyezkedése biztosítaná, hogy a bolygóhoz képest mozdulatlan maradjon, így optimalizálva a napelemek hatékonyságát.

Izland lehet a világ első országa, ami űrbe telepített erőművel termel áramot

Izlandon 2030-tól indulhat el az a rendszer, ami az űrben megtermelt napenergiával látna elé 1500-3000 háztartást árammal.

A projekt elindítása azon múlik, hogy képes lesz-e a hordozórakéta útnak indítani az egységeket. Lung és csapata a Long March-9 (Hosszú Menetelés-9, CZ-9) rakéta kifejlesztésén dolgozik, ami épp ezt tenné lehetővé. Ez egy újrahasznosítható elemekből álló szerkezet lenne, vagyis lényegében olyan, mint amilyen a SpaceX Starshipje. Ha elkészül, 150 tonnát szállíthat majd minden egyes induláskor.

Hogy mikorra lehet valóság a projektből, egyelőre nem tudni. Az viszont egyre biztosabbnak látszik, hogy a jövőben komoly feladat hárulhat az űrbe telepített naperőművekre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!