szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az amerikai Aetherflux olyan erőművet tervezett, ami lézerrel sugározna energiát a Földre. A cég szerkezetét a SpaceX segítheti alacsony Föld körüli pályára állítani.

Több olyan projekt is fut jelenleg, amelynek célja, hogy a világűrben napelemekkel megtermelt energiát lesugározzák a Földre. Ha a technológia valóban beválik, az jelentős mértékben segíthet csökkenteni a környezeti terhelést, ugyanis ezek az erőművek

  • a nap 24 órájában, a hét minden napján képesek áramot termelni,
  • nem kell földterület vagy vízfelszín a telepítésükhöz,
  • magasabb hatékonysági fokkal tudnak dolgozni.

Japán mellett korábban már az Európai Űrügynökség is bejelentette, hogy szeretne egy ilyen rendszert kiépíteni, az amerikai Caltech, azaz a Kaliforniai Technológiai Intézet pedig 2022 őszén adott hírt egy űrbéli napelemfarm installálásáról. Az intézet mérnökei azóta már egy szép sikerről is beszámoltak.

Ebbe a versenybe nevezett be egy amerikai startup cég, az Aetherflux. A vállalat az űrbe telepített erőmű segítségével sugározna áramot a Földre, a tervek szerint pedig 2026-ban már egy, a technológia működését bemutató demonstrátort is pályára állíthat – írja az Interesting Engineering. Hogy ez valóban megvalósuljon, arra egyre nagyobb az esély, a cég ugyanis nemrég 50 millió dolláros – nagyjából 18,5 milliárd forint – befektetést kapott.

A céget az a Baiju Bhatt vezérigazgató alapította, akinek édesapja a NASA egyik tudósa volt. Kezdetben ő finanszírozta a céget, és 10 millió dollárt biztosított saját forrásból.

Baiju Bhatt on X (formerly Twitter): “Allow me to re-introduce myself…I’ve been passionate about space since childhood, inspired by my Dad’s career as a scientist at NASA’s Langley Research Center. As a kid, I remember reading Black Holes and Time Warps, talking physics with my Dad on long drives, and imagining… pic.twitter.com/mlgavwAvxh / X”

Allow me to re-introduce myself…I’ve been passionate about space since childhood, inspired by my Dad’s career as a scientist at NASA’s Langley Research Center. As a kid, I remember reading Black Holes and Time Warps, talking physics with my Dad on long drives, and imagining… pic.twitter.com/mlgavwAvxh

A cég eszközeit úgy tervezték meg, hogy a napenergiát lézerek segítségével sugározza le a Földre. Ez a megoldás a laboratóriumban már működött, így eljött az idő, hogy az űrben is kipróbálja. Ebben a SpaceX lehet majd a segítségére, amely pályára állíthatja a szerkezetet.

Érdekesség, hogy más fejlesztésekkel ellentétben az Aetherflux nem geostacionárius, hanem alacsony Föld körüli pályára állítaná az erőműveit. Ez azt jelenti, hogy a készüléknek egy energiatároló rendszerre is szüksége lesz, hogy az áramot le tudja sugározni a Földre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!