szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A kínai közösségi oldal felhasználói a mesterséges intelligenciával generált mémeket osztanak meg, hogy így gúnyolják ki a Donald Trump által indított vámháborút.

Trump vámháborúja
2025. április elején az „America first” jegyében gyakorlatilag az egész világgal szemben száz éve nem látott, brutális „viszontvámokat” jelentett be Donald Trump. Az amerikai elnök lépése nyomán világszerte összeomlottak a tőzsdék, és durván megnőtt egy globális vámháború esélye. Cikksorozatunkban a Trump-vámok hatásait mutatjuk be.
Friss cikkek a témában

Meglepő hatása lett Donald Trump Kína ellen indított vámháborújának. Persze nem gazdasági értelemben véve, arra ugyanis számítani lehetett, hogy ha beindul a gőzhenger, azt az egész világpiac meg fogja érezni. A kínai közösségi oldalakat, mint a Weibót vagy a Rednote-ot, a kínai felhasználók olyan – jórészt a mesterséges intelligencia által generált – mémekkel árasztották el, amelyek az amerikaiakon gúnyolódnak Trump gazdasági háborúja miatt.

Az egyik ilyenen például azt látni, ahogy egy befektetési tanácsadó sírva varrja a zoknikat.

De ilyen az a kép is, amin Donald Trump és az amerikai alelnök, J. D. Vance látható, amint éppen egy piros baseballsapkát készítenek. Ez utóbbi feltételezhetően arra is utalás, hogy Trump a kampányában használt Make America Great Again feliratú sapkái mind Kínában készültek.

Rednote

Az egyik legfelkapottabb mém egyértelműen az a mesterséges intelligenciával generált videó lett, amin szomorú amerikaiak dolgoznak a ruhagyárban, vagy szerelik össze épp az okostelefonokat.

A fenti, X-re felkerült videót már több mint 7 milliószor látták, a TikTokra felkerült verziót pedig több mint 34 ezren osztották meg.

A mémek leginkább arra a meglátásra rezonálnak, hogy Trump vámjai, valamint az amerikai gyártás propagálása regresszív hatású lehet, és valójában fájdalmat okoznak az amerikai gazdaságnak. Az amerikai elnök szerdán bejelentette, hogy 90 napra felfüggeszti a vámháborút, a Pekinget sújtó vámot azonban 125 százalékra emelte fel, amíg Kína „nem mutat tiszteletet”.

Az, hogy a mémek olyan embereket ábrázolnak, akik korábban irodában dolgozhattak, arra a kijelentésre épülnek, amit Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere tett nemrég. Bessent arról beszélt, hogy az elbocsátott irodai dolgozók a gyártósoron találhatnak maguknak állást – írja a Business Insider.

A vámháború Kínának egyébként kifejezetten kapóra jön. A Weibón a felhasználók elkezdték éltetni a kormány azon intézkedéseit, amit az Egyesült Államok lépésére válaszul hozott. A lap szerint a korábban kormánykritikus hangok is elkezdtek beállni a kormány mögé – azok, akik eddig elégedetlenek voltak a világjárvány óta tapasztalható gazdasági visszaesés miatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!