1000 méterről csap le az ukrán Krampus, 2500 Celsius-fokkal semlegesítheti az orosz haderőt
Újabb ukrán fejlesztésű robot kerülhet az orosz–ukrán háború frontvonalába. A Krampusról a készítők azt állítják, csendes, minden terepen boldogul, a tűzereje pedig pusztító.
HVG
Újfajta fegyver jelenhet meg az orosz–ukrán háborúban, miután az ukrán védelmi minisztérium engedélyezte a Krampus nevű szerkezet bevetését. Ez egy szárazföldön, lánctalpakon közlekedő önjáró szerkezet, amit védelmi és támadó feladatokra is fel lehet használni – írja róla az Interesting Engineering.
A közlés szerint a szerkezet a mérete és súlya miatt könnyen szállítható, a meghajtásról pedig elektromotorok gondoskodnak, így viszonylag csendben tud közel kerülni az ellenséges egységekhez. A Krampus nehéz terepen – homok, mocsár, meredek lejtők – is képes közlekedni, mindemellett megbízhatóan üzemel melegben, hidegben, esőben és hóban egyaránt.
A szerkezet akkumulátora több óra üzemidőt biztosít a fegyvernek. Az ukrán katonák a gépre szerelt videókamera segítségével tudják felmérni a terepet, emellett termobár lövedékekkel is fel lehet szerelni. Ez a gyalogságra és a könnyűpáncélos járművekre lehet veszélyes.
Újabb drón tűnt fel az ukrán Sky Defenders kínálatában, amely nemcsak fegyvert, de egy 360 fokban forgatható kamerát is kapott, hogy semlegesítse az ellenséges drónokat.
A közlés szerint a Krampus a robbanófej indításakor egy finom, aeroszolos üzemanyagfelhőt szór szét, amelynek átmérője körülbelül 7-8 méter. A nagyjából 0,2 másodperc alatt elpárologtatott keverék meggyullad, majd egy olyan tűzgolyót hoz létre, amelynek hőmérséklete elérheti a 2500 Celsius-fokot. Ez a gyulladás extrém hőkárosodást és egy erős túlnyomáshullámot okoz, amely „semlegesíti a személyzetet” zárt vagy megerősített terekben egyaránt.
Az RPV–16-os rakétavető pusztítási képessége egy 122 mm-es tüzérségi lövedékével hasonlítható össze. A robbanás és a hőhatások mellett a robbanófej repeszeket is tartalmaz.
A Krampus hatótávolsága 600 és 1000 méter közötti, attól függően, hogy mennyire precíz az azt kezelő személyzet.
Mázsaszám pakolta, porciózta, leltározta a drogot, miközben a megfelelő légcserélő nélküli helyiségekben marta a szemét, bőrét a sokféle vegyi anyag – így nézett ki B.I. átlagos munkanapja a magyar rendőrség központi kábítószer-raktárában.
Eddig 3,3 milliárd forintnyi európai uniós támogatást kellett visszafizetni, mert a magyar kormányzati szervek szabálytalanul szereztek be Microsoft-licenceket – tudta meg a HVG.