Milliókba fájhat – nagy cégek munkaerő-kölcsönzését vizsgálják
A nagyobb – elsősorban termelő – cégeknél ellenőrzik a munkaerő-kölcsönzés szabályainak betartását április végéig. A munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó szabályok az év elején változtak, most egyebek között azt is igyekeznek feltárni, hogy milyen új módszereket alkalmaznak a munkáltatók a szabályok kijátszására.
Jelentős piactisztulás történt a fordított áfa bevezetése miatt a munka-erőkölcsönző cégek között – derül ki a BDO Magyarország közleményéből. A tanácsadó cég szerint az új szabály megszüntette a szabályosan eljáró kölcsönző cégek eddigi piaci versenyhátrányát, ezzel együtt számos munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég szűnt meg. A fordított áfás körbe tartozó cégek közül azonban többen színlelt megbízási vagy vállalkozási szerződéssel igyekeznek leplezni a kölcsönzési tevékenységet.
A megyei kormányhivatalok munkaügyi szakigazgatási szervei április végéig tartanak ellenőrzést a nagyobb – főként termelő – cégek körében. Az ellenőrzés a munkaerő-kölcsönzés szabályainak betartására és az új rendelkezések kijátszására fókuszál.
A BDO közleménye szerint az éves ellenőrzési terv alapján jelenleg zajló munkaügyi célvizsgálat egyebek közt a színlelt szerződések feltárását is célozzák. Ezért, ha az alvállalkozó munkavállalói a megrendelő vezetőjének részletekbe menő utasítása és ellenőrzése mellett végzik a tevékenységüket a megrendelő munkaterületén, annak eszközeivel, akkor a társaság jó eséllyel számíthat egy részletes vizsgálatra. Ilyenkor a legtöbbször az derül ki, hogy a munkavállalókat munkaerő-kölcsönzési nyilvántartásba vétel és engedély nélkül engedték át ellenérték fejében történő munkavégzésre. A hatóság emellett az eleve bejelentett munkaerő-kölcsönzés esetében is vizsgálja a munkavállaló jogviszonyának rendezettségét, a munkaidő-beosztás és – nyilvántartás kérdéskörét is. Tipikus probléma ebben a körben, ha a munkavállalót részmunkaidős bejelentés mellett teljes munkaidőben foglalkoztatják.
Munkaerő-kölcsönző cégeken keresztül Magyarországon jelenleg több mint 130 ezren dolgoznak, jellemzően nagy termelő cégeknél. Fenti hibák feltárása esetén éppen ezek a nagyobb, 250 főnél magasabb létszámot foglalkoztató és 50 millió eurónak megfelelő forint főösszeg feletti árbevétellel rendelkező társaságok lehetnek kitéve a munkaügyi bírságnak, esetükben ugyanis eleve kizárt a kis- és közepes vállalatok első alkalommal alkalmazott bírságmentessége.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!