Ezzel kerülheti el a munkahelyi intrikákat a vezető
Ne menjünk bele piti vitákba, ellenben jutalmazzuk dolgozóinkat – ez csak néhány jótanács, amit egy cégvezetőnek érdemes megfontolnia, ha azt akarja, hogy a dolgozók jó hangulatban és hatékonyan végezzék a munkájukat. A szakértő szerint a gonosz irodai pletykák és a problémás dolgozók ugyanis könnyen megmérgezhetik a munkahelyi légkört, és ez a cég teljesítményére is rossz hatással van.
Egy alattomos pletyka vagy egy passzív-agresszív kolléga könnyen megmérgezheti a munkahelyi légkört, és alááshatja az egész iroda munkamorálját, arról nem is beszélve, hogy a hatékonyságra is rossz hatással vannak az ilyen kellemetlenségek. Teljesen mindegy, hogy mekkora cégről van szó, az irodai intrika mindig téma, állítja Kirsten E. Ross HR szakértő, az Entrepreneur cikkében. A szakember többek között olyan vállalkozásokkal dolgozik együtt, mint a Monster.com, a Fitness magazin vagy a Cross Blue Shield. Rossnak van négy tippje, hogyan szabaduljunk meg a munkahelyi cicaharcoktól és hogy mindenki azzal foglalkozzon amivel kell – a munkával.
1. Hatalom és felelősség
A szervezetlenség sok konfliktus okozója lehet egy munkahelyen. Ha például az a dolgozó, aki a pénzügyek elszámolásáért felel, visszaél a hatalmával, esetleg visszatartja azok fizetését, akiket nem kedvel, a dolgozók úgy érezthetik, hogy a cég cserbenhagyta őket. A sértettség pedig kihat a teljesítményre. A szakember azt javasolja, hogy időről időre vizsgáljuk felül cégünk szervezési és eljárási folyamatait, és ha egy ember kezében túl sok felelősség és hatalom összpontosul, akkor igyekezzünk több emberre szétosztani azt.
2. Ösztönzés
Ha egy cégvezető el akarja érni, hogy az általa elvárt munkamorál elterjedjen a dolgozók között, akkor példát kell nekik mutatni valahogy. Erre jó eszköz a jutalmazás és az elismerés: egy "szép munka volt!” például tökéletes az ilyen helyzetekben. Az is fontos, hogy felismerjük, kikkel érdemes együtt dolgozni és kik azok, akik példaként szolgálhatnak a többi munkatárs számára. A jó példa ragadós, szóval érdemes ezen dolgozni.
3. Ne menjünk bele piti vitákba
Ha beosztottjaink kicsinyes vitákkal keresik meg, azzal csak olajat öntünk a tűzre, ha túl hamar belefolyunk ezekbe a piti csatározásokba. Ennél sokkal hatásosabb megoldás, ha arra kényszerítjük a dolgozókat, hogy maguk oldják meg a konfliktusokat és hagyjanak ki minket ezekből. Ezek a csatározások csak a hatalmi harcról szólnak, a jól szervezettség kihúzhatja a problémák méregfogát.
4. Folyamatos értékelés
Legyünk a csapatmunka megtestesítői! Ne legyünk restek rendszeresen arról beszélgetni a dolgozókkal, hogyan jönnek ki munkatársaikkal vagy miként segítik egymás munkáját. Ha azt vesszük észre, hogy van olyan dolgozó, aki túl sokszor keveredik vitás helyzetekbe, vagy túl sok konfliktusa van másokkal, beszéljünk vele, osszuk meg vele is kétségeinket, mert sok esetben emberek nincsenek tudatában az emberek, hogy mit csinálnak. Ha viszont a probléma állandósul, akkor lépni kell az ügyben, legrosszabb esetben pedig ki kell rúgni az illetőt.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!