szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még egy elemzés, amely szerint optimisták a felső vezetők. Sőt, soha nem voltak optimistábbak, de azért ha tehetik, elmennek nyugatra dolgozni.

„Míg korábban nagy szenzáció volt, ha egy-egy hazai felső vezető vagy szakértő külföldön kapott munkát, ma ez már természetessé kezd válni, miképp az is, hogy a globalizálódással a külföldiek foglalkoztatása is egyre kézenfekvőbb” – mondja Nagy Norbert, a Stanton Chase magyarországi irodájának vezetője, aki a saját bőrén is érzékeli a megnövekedett igényt a nemzetközi keresésekre. Szerinte a régi igazság, miszerint a „megfelelő embert a megfelelő helyre” immáron nemzetközi méretekben is jellemző lett.

A felső vezetők 81 százaléka optimista az elkövetkező 12 hónap hazai gazdasági fejlődését illetően – derül ki a Stanton Chase elemzéséből. Az arány drasztikus ugrást jelez a 2013-as adatokhoz képest, amikor mindössze a megkérdezettek fele vélekedett így. Ez összecseng a vállalatokon belüli hangulattal is, ahol a megkérdezettek 60 százaléka optimista vagy nagyon optimista légkörről számolt be, összehasonlítva a tavalyi 52 százalékkal. A vezetők 90 százaléka a 2015. évet sikeresnek, nagyon sikeresnek vagy elfogadhatónak értékelte – ez az arány ugyanakkor tavaly magasabb volt.

A világ egyik vezető, globális, felső vezetők kiválasztására szakosodott személyzeti tanácsadó cége, a Stanton Chase idén immár harmadik éve végezte el azt a felmérést, amely a Magyarországon dolgozó hazai és külföldi felsővezetők véleményét kérdezte gazdasági környezetről, vállalati hangulatról, üzleti kihívásokról, személyes elvárásokról.

A felső vezetők leginkább az ipar, a technológiai és ICT (53-53 százalék) szektor növekedését várják 2016-ban az előző évhez hasonlóan. A fogyasztói termékek és szolgáltatások piacának – beleértve a médiát is – kilátásai viszont lényegesen jobbak lettek, a vezetők 44 százaléka vélekedik optimistán ezekről, a pénzügyi szektort illetően pedig a pozitív várakozások aránya szinte megduplázódott a tavalyi évhez képest.

A felső vezetők munkahelyi elégedettségét vizsgálva a korábbi évekhez hasonlóan a kihívás áll a dobogó élén, azonban a függetlenség, mint tavalyi „második helyezett” immár kevéssé prioritás, miközben a bér, illetve béren kívüli juttatások szerepe felértékelődött. A cégkultúra még mindig jelentős szerepet játszik, érdekesség azonban, hogy a stressz-szint számít legkevésbé, feltehetően ez már a felsővezetői pozíciók természetes velejárója.

A felmérés azt is vizsgálta, hogy a szervezetek milyen elvárásokat támasztanak a vezérigazgatókkal szemben azért, hogy versenyképesek tudjanak maradni a helyi és regionális piacokon. A „nagyon fontos” válaszok alapján a rugalmasság és alkalmazkodóképesség áll az élen, amit a termelékenység és a változásmenedzsment tapasztalat követ. A válságkezelési szakértelem már kevésbé tűnik fontosnak, a tavalyi számokhoz képest mintegy 10 százalékos visszaesést mutat. A sor végén pedig továbbra is a mobilitás áll.

A megkérdezettek 70 százaléka tervez létszámbővítést, de a többség leginkább specialistákban gondolkodik, a fizikai munkásoknál csak 15 százalék bővítene. Ez azonban nagy kihívás elé állítja a cégeket, hiszen éppen a specialistákat egyre nehezebb megtalálni a felmérés szerint.

A felső vezetők egyre inkább külföldre is tekintenek, ha új szakemberek megtalálásáról van szó. A tavalyi évhez képest jobban figyelnek a kelet-közép-európai régióban, vagy akár egész Európában, sőt Európán kívüli országokban dolgozó szakemberekre is. A hazai vezetők növekvő mobilitása is érzékelhető: csökkent azok aránya, akik csak Magyarországon vállalnának munkát, és idén is főként Nyugat-Európa és Észak-Amerika az elsődleges célpont, mindkettő vonzereje nőtt a tavalyi évhez képest.

A mobilitás iránti növekvő igényt jelzi, hogy a vezetési tanácsadó cégek határokon átívelő keresésekben betöltött szerepe jócskán megugrott, tavalyhoz képest 20 százalékkal csökkent azon felső vezetők aránya, akik nem használnak tanácsadót. A nemzetközileg is nyitott pozíciók mellett szerepük főként a bizalmas-, illetve az igazgatósági szintű keresések kapcsán nőtt.

"Évek óta egy helyben toporgunk" - kilátástalannak látják a jövőt a magyar cégvezetők

Miután több felmérés is azt állítja, hogy a magyar vállalkozások kimondottan pozitívan néznek a jövő felé, kíváncsiak voltunk, hogy olvasóink mennyire látják fényesnek a jövőt? Semennyire!

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!
Az idegsejtek fontos titkát tárták fel magyar kutatók

Az idegsejtek fontos titkát tárták fel magyar kutatók

Több mint ezerkétszáz műalkotást adott kölcsön a Szépművészeti Múzeum az állami szerveknek

Több mint ezerkétszáz műalkotást adott kölcsön a Szépművészeti Múzeum az állami szerveknek

Összeálltak a bulinegyed nagyágyúi egy jó cégalapításra

Összeálltak a bulinegyed nagyágyúi egy jó cégalapításra

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is