szerző:
nyüzs
Tetszett a cikk?

Iratnyilvánosságot, most! Az nem járja, hogy a rendszerváltás után negyedszázaddal még mindig ott tartunk, hogy egyesek szelektív listák szubjektív szemezgetéseit osztják meg a sajtóval, arról, akit éppen denunciálni akarnak.

Nehéz lenne megmondani, mi zavarja a leginkább Zsigó Róbert Fidesz-szóvivőt, amikor arról beszél, hogy "ennél az asztaltársaságnál (...) egy volt kommunista spicli is meg szeretné mondani, mi a demokratikus Magyarországon és mi nem az", hiszen a kommunistákkal eddig különösebb gondjuk nem volt (az MSZMP számos tagja vált később prominens NER-zászlóshajóvá), az ügynökgyanú pláne nem képezte soha együttműködési akadály tárgyát (sem Boros Imre exminiszter, sem Kondor Katalin exrádióelnök, sem Szita Károly polgármester, sem a közmédiás Böröcz József esetében), a Fidesz pedig kifejezetten asztaltársaságként indult, úgyhogy azzal gond nem lehet.

Mi lehet akkor a baj Rytkó Emíliával? Az, hogy nem a megfelelő oldalon exspicli ő, már ha ez egyáltalán igaz, hanem Bajnaiék nemrég létrehozott választási monitoring-bizottságát erősíti. De mivel Zsigó szerint "Rytkó Emíliáról olyan hírek jelentek meg a sajtóban, amelyek szerint az Országos Választási Iroda (OVI) korábbi vezetője jelenthetett Hankiss Ágnesről a nyolcvanas években", ezért aztán... mondjon le szépen? Közfunkciójáról? Dehogy, az nincs neki. Civil politikai szerepéről? Az van, a Választási Monitoring Bizottság szakértője, ahhoz viszont a Fidesznek nincs köze.

De nem is ezt akarják, hanem hogy ez a bizottság, amelyhez közük nincsen, szűnjön meg. Mert az újság azt írta. Merthogy "ez az elvtársi válogatott önmagában veszélyezteti a választások tisztaságát, hiszen semmilyen törvényi felhatalmazása nincs arra, hogy egy demokratikus választást megfigyeljen". Na itt van a sánta kutya elásva.

Legkésőbb ezen a ponton jeleznünk kell, hogy ha igaz az, amit Hankiss Ágnes egy, a történeti levéltárból megkapott dokumentum alapján állít, hogy ti. az ismert választási szakértő 1982-ben bemártó jelleggel jelentett a belügynek egy előadásról, akkor valóban nincs helye a közéletben. Akárcsak a többi "hazafias" és egyéb alapon beszervezett ügynöknek, legyenek bármely mai párt holdudvarában. Ehhez azonban látnunk kellene a bizonyítékokat, az összes erre vonatkozó dokumentumot. (Az érintett egyébként cáfolta a hírt.)

Iratnyilvánosságot, most! Az ugyanis nem járja, hogy a rendszerváltás után negyedszázaddal még mindig ott tartunk, hogy egyesek szelektív listák szubjektív szemezgetéseit osztják meg a sajtóval, arról, akit éppen denunciálni akarnak. És ki tudja, honnan szerzett listák alapján vonják meg 142 ember kommunista nyugdíjpótlékát.

"A baloldalnak kell a besúgó" – állít biztosat a megbízhatóan szervilis pártlap, és figyeljünk fel arra, hogy van ebben a címben valami általános jelleg: a baloldal, ahogyan időnként tudatosan ráront nemzetére, időnként szükségét érzi annak, hogy spiclikkel legyen körülvéve. Ez tehát baloldali jellegzetesség, tőlünk, jobboldaliaktól az ilyesmi genetik alkatilag távol áll, mi, a nemzet oldalán állók kifejezetten be vagyunk oltva MSZMP-s múlt és ügynöki beszervezés ellen, nekünk nem kell a besúgó. Olyannyira nem, hogy ahányszor kell, annyiszor fogjuk még leszavazni az ügynökdossziék nyilvánosságra hozatalát (tisztelet a tizenkét kormánypárti kivételnek, és nulla tisztelet a nem is igen szavazó baloldali ellenzéknek).

Szakmai okokból nem kell ugye bolygatni a múltat, persze, hát nem vicces, hogy korábban az MSZP Tóth Andrásai érveltek ugyanígy? Hogy hagyjuk már az egészet, mágnesszalagostul, hatos kartonostul? Merthogy ez úgysem érdekel senkit, az emberek "a valódi problémákra" várnak választ? Meg hogy a nyilvánosság a mai nemzetbiztonságot veszélyeztetné? Van, aki ezt 2013-ban komolyan elhiszi? Hát, ezek szerint van. A Fidesz is a piacról él.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!