szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tamás Gáspár Miklós szerint azt az államot, ahol nem állnak fenn a szabadság és egyenlőség minimális feltételei sem, nem nevezzük demokráciának, még illiberálisnak sem. Orbán tusnádfürdői beszéde igenis egy féldiktatórikus rendszer bejelentése volt, és nagy fordulatot jelez a miniszterelnök politikájában – mondta a filozófus egy interjúban.

Interjút készített az e heti Magyar Narancs Tamás Gáspár Miklós filozófussal. TGM-et a tusnádfürdői beszéddel kapcsolatban faggaták.

TGM szerint jelentős fordulatot jelent a miniszterelnök politikájában a tusdnáfürdői beszéd, amelyben Orbán illiberális állam felépítését jelentette be, és olyan országokat említett követendő példaként, mint Kína, Törökország vagy Oroszország.

A filozófus szerint gyávaság Orbán széles körben kritizált beszédét azzal relativizálni, hogy nem tartalmazott újdonságot. "Katonai diktátorok sem szokták így kikiabálni", hogy az emberi jogok politikai rezsimjének vége – fogalmazott. TGM-et megdöbbentette a beszéd, mert nem hitt benne, hogy "efféle politikai programot nyíltan meghirdethet a magyar állam vezetője".

Fülöp Máté

A másként gondolkodót idegen ügynöknek bélyegezni a diktatúrák hagyatéka Robespierre óta – mondta a filozófus. Mivel Orbán Viktor intelliges, észrevette, hogy a fiatalok körében egyelőre csak szubkulturális mozgolódás zajlik, ami lehet egy új baloldal magva – mondta TGM, aki szerint Orbán csírájában akarja ezt elfojtani.

Olyan még nem történt Európában, hogy valaki bejelentse, hogy mostantól "illiberális, azaz nem plurális, hanem diktatórikus vagy féldiktatórikus korszak kezdődik". TGM kijelentette: "A Fidesz szélsőjobboldali párt", és jelenleg a legerősebb ellenzéki párt is szélsőjobboldali, ezekre szavaz a pártválasztók 70 százaléka.

A kérdező felvetésére, miszerint Orbán demokráciát ígért, csak nem liberálisat, Tamás Gáspár Miklós azt mondta, a modern demokrácia eszköztárához hozzátartozik sok minden, amit a Fidesz a liberalizmus halmazába sorol: például a nemek és szexuális orientációk közötti "szigorú esélyegyenlőség kierőszakolása", a szegények felemelése, a szegregáció elleni harc.

TGM szerint azt az államot, ahol nem állnak fenn a szabadság és egyenlőség minimális feltételei sem, nem nevezzük demokráciának, még illiberálisnak sem. Szerinte a választójog is erősen korlátozott, nemcsak a "csalást rendszerré építő gyalázatos törvények miatt", hanem azért is, mert nem áll fenn, hogy a választópolgárok minden információ birtokában, szabadon dönthessenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!