szerző:
nyüzsi
Tetszett a cikk?

Az európai válság közepette az uniós politikusok és az elhíresült "londoni elemzők" nyilván nem csak a görög vagy az...

Az európai válság közepette az uniós politikusok és az elhíresült "londoni elemzők" nyilván nem csak a görög vagy az olasz, de a magyar gazdaságpolitika vezetőinek megnyilvánulásaira, gesztusaira is odafigyelnek. Ezért is lehet kiemelt jelentősége annak, ha a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára a Multik nélkül nem megy című szakkonferencián közli: "A magyar gazdaságnak mindkét piaci szereplőre, a multinacionális vállalatokra illetve a kisvállalkozásokra is szüksége van, és fontos, hogy ezek együtt tudjanak működni." A szektorra kivetett válságadókat 2013-ra megszüntetik - jelentette ki.

Cséfalvay Zoltán azt is elmondta: "A magyar gazdaságpolitika célja a stabilitás biztosítása és a versenyképesség erősítése egyszerre", hangsúlyozva, hogy "a válságállósághoz a külföldi tőkére is szükség van, mivel az a gazdasági szabályozást, a munkaerőpiacot a verseny felé mozdítja." Magyarországon egyébként jelenleg a GDP 71 százalékát, 68,5 milliárd eurót teszi ki a külföldi működő tőke (Görögországban ugyanez a mutató 11 százalék).

Az államtitkári fellépés azért is érdekes, mert bár az Orbán-kormány támogatásáról biztosította néhány nagy beruházó hazai kapacitásbővítését (GM, Audi), azért a retorika inkább "patriótának", szoft-multiellenesnek volt nevezhető. A Fidesz volt ugyanakkor az, amelyik idén leverte a KDNP egyértelműen multiellenes, a boltok vasárnapi nyitvatartását betiltani célzó javaslatát.

Miközben a kormányfő hol a spekulatív nagytőkét ostorozta, hol arról beszélt, hogy "fontos a külföldi tőke és a magyar gazdaság gyümölcsöző együttműködése", Bencsik János államtitkár szabályos ultimátumot adott a külföldi tulajdonú energia- és közműcégeknek: ha nem elégszenek meg a "tisztes" profittal, jobb, ha elhagyják az országot. A multikat sújtó különadó is valamiért megkímélte a hazai láncokat (CBA, Coop), sőt, a legújabb hírek szerint ez utóbbiak kedvéért az állami fejlesztési bank még meg is hitelezné a Cora-Match-Profi csoport 30-40 milliárdos felvásárlását.

"... fontos szempont, hogy a befektető ne rombolja, lehetetlenítse el a már meglévő hazai vállalkozásokat. Ezért nem tartjuk támogatandónak, hogy a kiskereskedelemben újabb külföldiek jelenjenek meg” – közölte például tavaly Becsey Zsolt, az NGM államtitkára, az akkori antimulti-szellemben. Becsey volt az is, aki még idén februárban is azzal állt elő: csak az a multi kaphat majd állami támogatást, amelyik garantálja a magyar beszállítók alkalmazását, s annál többet, minél több hazai vállalkozást tud bevonni a termelésbe.

Ahhoz azonban a jelek szerint az összeurópai válság kellett, hogy a Fidesz megértse: a válság menedzseléséhez nélkülözhetetlen a küölföldi tőke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!