Ceglédi Zoltán
Ceglédi Zoltán
Tetszett a cikk?

Nem, igazából nem mondott ilyet a közpénzből közvéleményt kutató intézet.

Nem, igazából nem mondott ilyet a közpénzből közvéleményt kutató intézet. Meg olyat se, hogy a megkérdezettek kétharmada szereti a marhapörköltet, azt az ételt, amit Orbán Viktor is falatozott a kihelyezett Fidesz-frakcióülésen, TEHÁT... meg olyat se, hogy Orbán Viktor legutóbbi beszédében azt mondta, hogy most vegyünk mély levegőt, és a Nézőpont felmérése szerint a magyarok 99%-a mindennél fontosabbnak tartja a lélegzést (a maradék egy százalék a hibahatár + a vastüdő), TEHÁT.

Nem mondott ilyet, de már közel járunk hozzá. Hímzett falvédők népi jókívánságait "megkutatni", általános igazságokról tendenciózus attitűd-kérdéseket feltenni, majd az eredmény kalapáccsal ráverni az előre elkészített mintára, jó nagy blőd számokat Orbán mögé vetíteni, 89 százalékos (!) támogatást vizionálni, az már majdnem a fenti kategóriákba tartozik. Most megint ez történt.

A Nézőpont legújabb, "Népszerűek Orbán Viktor üzenetei" című kutatásában ugyanis az alábbi állításokról kérdezték a népet (ezer fő telefonos megkérdezése útján)

"A Nemzeti Bank csak akkor független, ha meg tudja védeni a magyar gazdaságot az idegen érdekektől"  - 89 százalék "inkább egyetért". Csoda, hogy nem lett száz százalék az egyetértők aránya, hiszen ki az a hülye, aki egy idegen érdekek által túszul ejtett országban független jegybanki működést feltételez? De ez nem "Orbán Viktor üzenete", hanem a józan észé. Vagy ismerünk olyan pártot, amelyik szerint az MNB akkor független, ha nem tudja megvédeni a magyar gazdaságot?

Aztán: "a magyar szabadságharcok mindig előbbre vitték a világot" - a legcsúnyábban csúsztató kérdés, a kötelezően és joggal fényes múltat ragyogtatná rá a fideszes jelenre, 80 százalék ért egyet vele. De mivel is? Hogyan kell értelmezni a "világ" fogalmát, amit előbbre vittek "a" magyar szabadságharcok? És főleg: biztos, hogy amikor erre a kérdésre válaszolva a zömnek felsejlik a Habsburgok ellen szabadságharcot vívó, liberális Kossuth történelmi arcképe, vagy II. Rákóczi Ferenc, esetleg Nagy Imre, akkor ennek a sornak a végén természetesen foglal helyet Orbán Viktor és Matolcsy György "harca" Európával? Ha holnap kiírjuk a Hírszerzőre, hogy "szabadságharcos véleményportál", akkor a Nézőpont szakmai álláspontja szerint velünk is egyetért a társadalom nyolcvan százaléka? Az intézetnek itt egyébként az a következtetése, hogy "A forradalmakhoz kötődő állami ünnepségek tehát nem alaptalanok: a magyarok büszkék „vérzivataros” történelmükre". Tény, büszkék vagyunk, és indokolt, és csak halkan jegyezném meg, hogy azért március 15. állami megünneplését nem Orbán Viktor találta ki, volt már ilyen Kádár alatt is, sőt, még Gyurcsány Ferenc idejében is.

Az pedig, hogy az "egy ország csak akkor szabad, ha pénzügyileg független" állítással is egyetért a többség, és ez a Nézőpont szerint szintén Orbán támogatóit jeleni, a legmókásabb ön-tökön szúrás akkor, amikor a miniszterelnök IMF-hitelért áll sorba. De a "gyarmatosítás" elutasítása is 70 százalék fölötti, ez szintén a miniszterelnök melletti kiállás az elemzés szerint. 

És ha már játszunk a számokkal: utóbbi adatból akkor az is következik, hogy közel 30 százalékos támogatottsággal indulna a Magyar Gyarmat Párt? Ha a gyarmatosítást elvető bő 70 százalékot automatikusan odaadtuk Orbán Viktornak, akkor ugye ezt a még mindig jelentős maradékot (ami több, mint a teljes magyar ellenzék támogatottsága a teljes lakosságban), minden harmadik-negyedik embert meg ugyanilyen automatikusan gyarmatosítás-pártinak minősítünk?

Mindezzel pedig nem is az a legnagyobb baj, hogy a Fidesz és Orbán Viktor becsapja magát az elemzéssel. Legyen egy jó délutánja, egye fene. Még csak nem is az iránya, mert a módszer az ellenkező szándékok mellett is büdös lenne. Vitán felül kétharmadot kapna az az állítás is, hogy "a bölcs politikus megegyezésre törekszik, nem pedig állandó háborúságra", vagy hogy "inkább európai életszínvonalat, mint az unión kívüli küszködést a magyaroknak". De ezek ugyanolyan fal kérdések lennének, és ugyanúgy nem Orbánról, hanem a levont következtetések manipulációs hatásáról szólnának. Mert az igazi gond az, hogy politikai kampánycélok érdekében milyen torz tükröt tartanak azok, akiknek a hivatása a valóságábrázolás lenne.

Kijött egyébként egy másik elemzés is a beszéd után, ezt a Medián készítette.  Csak pár megállapításukat citálva: a „szabadságharccal” a lakosság körülbelül egynegyede, a fideszesek mintegy fele ért egyet. A teljes lakosságnak csupán 14, illetve 13 százaléka véli úgy, hogy az Unióval, illetve az Egyesült Államokkal szemben kell megvédeni az ország érdekeit. Az emberek több mint kétharmada támogatja, hogy Magyarország tagja az Európai Uniónak.

Hiszem, hogy mindkét intézet valóban végez közvélemény-kutatást, és a valódi adatokat valóban elemzi. De az is nyilvánvaló, hogy mindkét elemzés következtetései egyszerre nem lehetnek igazak. Az ellentmondást feloldani úgy lehetne, ha a Nézőpont végre eldöntené mit is akar kutatni: a közvéleményt, vagy a megrendelő szándékát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!