Fodor a kormányban: politikai koporsó vagy trambulin?
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
Orbán bécsi lapok torzító médiaprizmájában
A legtöbb demokratikus országban már csak úgy szokott lenni, hogy a nemzetközi témákkal foglalkozó hírmagyarázat rendszerint kiegyensúlyozottabb, objektívebb, mint a belpolitikai. De az osztrák nyomtatott sajtó főáramából tallózgatva hamar be kell látnunk: a fenti szabály alól bizony jócskán léteznek kivételek. A Die Presse és a Der Standard elemzéseiben méltányos higgadtságnak nyoma sincs, olyan illat csap orrunkba, mintha a hideg polgárháború egyik szekértáborának konyhájába tévedtünk volna.
A Szigeti Péter-ügy és a pártatlanság
Nem az a kérdés, hogy most le kell-e mondania Szigeti Péter OVB-elnöknek. S a gond elsősorban nem is vele, hanem az őt magas polcra rakó kormányzati tótumfaktumokkal van. A hiba ugyanis akkor jött létre, mikor egyáltalán odatették. Ki se szabadott volna nevezni.
Groteszk vita a főpapi közszereplőségről
A Fővárosi Bíróság elsőfokú ítélete szerint közszereplőnek számítanak a történelmi egyházak azon vezetői is, akik korábban megtagadták a sajtótól beleegyezésüket, hogy az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában róluk ügynökfronton őrzött dokumentumokba betekinthessen. Az egyházi vezetők azzal érveltek, hogy a besúgóakták publicitásával egyetértenek ugyan, de nem tartják magukat közszereplőnek.
Kádártalanítás Kádár stílusában
Ha a helyzet úgy kívánta, a MSZP elődpártja – más kommunista pártokhoz hasonlóan – inkább az ideológia oltárán tett engedményeket, semmint hogy valamit is beáldozzon a hatalomból. Sajátos paradoxon, hogy Gyurcsány most e felszámolni szándékozott pártállami reflexnek köszönheti „csont nélküli” elnökségét: jöjjön a neolib gazdaságpolitika, de semmi se veszélyeztesse a koalíció fennmaradását – volt az uralkodó vélemény a szocialista kongresszuson.
Az MDF nem szeretné Fodort a kormányban
A Magyar Demokrata Fórum (MDF) felszólítja Fodor Gábort, az SZDSZ ügyvivőjét, hogy ne fogadjon el miniszteri posztot - olvasható a párt közleményben.
Kordonbontás: senki sem jött ki jól belőle
A Kossuth téri események is jelzik: a Köztársaságért oly sokszor aggódó Gyurcsány alatt romlik a véleményszabadság garanciális szövete. A kordonbontást követő némi bizonytalankodás után ismét működésbe léptek a pártállami reflexek. A Fidesz sem jön jól ki az incidensből: az ilyen öncélú cselekvés csak a szélsőségesek felé nyit, a bizonytalan szavazókat aligha tudja a maga oldalára átcsábítani. Megjósolható, a közvélemény politika-undora tovább fokozódik.
Horváth Ágnest és Fodor Gábort jelöli miniszternek az SZDSZ
Horváth Ágnest jelöli egészségügyi miniszternek a Szabad Demokraták Szövetsége ügyvivői testülete - tudta meg az MTI szerdán este az ügyvivői testülethez, illetve a kormányhoz közeli forrásból. Fodor Gábort környezetvédelmi miniszternek jelöli az SZDSZ.
Semjén és az ázsiai hordák
Szingli hordák után jön a sárga veszedelem! - nagyjából így lehetne összegezni Semjén Zsolt hírverését a kormány bevándorlási tanulmányával kapcsolatban. Nem először fordul elő, hogy pártjaink valamelyike előrántja a lakosság szociális fóbiáira bazírozó xenofób kártyát.
Átlátszó döntések az állami versenykiírásoknál
Legalább a rideg haszonelvűség szempontjait mérlegeljék politikusaink, amikor az éjszaka sötétjében a közkassza zárja körül matatnak. A meghirdetett üvegzseb-, és pénzügyi átláthatóságot célzó programok mindeddig nem tudtak gátat vetni ezeknek az ügyleteknek
Martonyi felvetése a jogállamiság külső ellenőrzéséről
„Magyarországnak külső jogállami kontrollra van szüksége, mert önmaga lábán nem tud megállni” – jelentette ki a napokban Martonyi János az Orbán-kormány volt külügyminisztere. Szavait nehéz értelmezni, valószínűtlen hogy bárkinek is érdeke lenne, a Fideszt is beleértve, az országot kívülről „törvényességi felügyelet” alá helyezzék.
MDF: a kiszámíthatatlan erő
Öntsünk tiszta vizet a pohárba: az MDF jelen pillanatban az Országház egyetlen zsákbamacska-pártja. Vagyis olyan erő, amelyről nem lehet tudni, ha itt a pillanat, melyik nagypárttal hajlandó – s konkrétan milyen feltételek mellett – együttkormányozni, s melyikkel nem.
Mi lesz Demcsák és Fodor blogjával?
A politikusok, közéleti szereplők mostanában - indokoltnak vélt esetben - egyre gyakrabban kezdenek blogot írni. Majd félbehagyják.