Tetszett a cikk?

A sokévi átlagnál is laposabbra sikeredett Lomnici Zoltán frázistúltengéses évzáró megszólalása. Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) főbíró elnöke, sajtótudósításokban közölt értékelésében üresen csengő általánosságokra szorítkozott.

Lomnici Zoltán törekedett rá, hogy elkerülje az ünnepekre felgyűlő kínos ügyeket. Például a móri ügyben téves ítéletet hozó kollégája, Varga Zoltán lemondását. De a Cserni János alapította – s rögvest a támadások pergőtüzébe került – bírói egyesület se lépte át az OIT csúcsvezetőjének verbális ingerküszöbét. Pedig a fenti két ügy Justitia őrszemeinek hitelvesztési szimptómája. Amelyet a hallgatás tünetből betegséggé növeszthet.

Nyugodtan hívhatjuk Mórt a fordított O. J Simpson-ügynek. Az USA-ban, 1995-ben felmentettek valakit, aki a józanész, a minimális logika alapján elítélendő lenne. Minálunk idén derült ki: nyolc polgártársunk haláláért nem az felelős, akit a bíróság életfogytig cellamagányra kárhoztatott. A két jogi műhiba vonatkozásában meglévő differencia nemcsak a fonák voltukból ered. A tengerentúlon hatalmas össztársadalmi vita kerekedett a bírói fiaskóból. Némelyeknél az esküdtbíráskodás létjogosultságának megkérdőjelezése is felvetődött. Idehaza viszont a közvélemény apatikus legyintéssel, a szakma oroszlánrésze pedig tétova csenddel fogadta az ítélet felülvizsgálatának hírét. Nem kezdődött átütő jogtudományi és civil disputa arról, szorul-e igazságszolgáltatásunk reformra (ha igen, mekkorára). Hogy emberi tényező vagy rendszerszintű hiba okozta a melléfogást. Hogy egyáltalán miféle felső kontrollja van a bíráknak? Tudjuk, rendőrségnél ott a belső elhárítás. Amely korrupció, részrehajló intézkedés gyanújánál magát a főkapitányt is lehallgathatja. Plusz ott az ügyészségi felügyelet. A vádhatóság döntéseit a bíróság akármikor hatálytalaníthatja. De ki felügyel az ítélethozókra?

Az elsőfokú tanács ítélete persze másodfokon felülírható. De milyen független garanciaszerv kezeskedik azért, hogy a Legfelsőbb Bíróságban végződő hierarchikus csúcsokon nem lehet hanyagság, összefonódás, inkompetencia? Aligha megnyugtató válasz egy laikusnak, hogy a bírói ranglétrát egy olyan grémium felügyeli, amely tagjainak kétharmada maga is hivatásos ítész. Jobb lenne, amennyiben egy törvénytudó, de effajta hivatalt nem viselő szakértőkből álló bizottság strázsálna fölöttük. S felhatalmazása lenne az ítéletalkotók „szakmai lekáderezésére”. Meg arra is, hogy – a rendvédelmi szervek „belső ügyosztályainak” nyomdokain – bármikor átvilágíthassa a teljes szervezetet. A Varga Zoltán OIT-tagságról való lemondását kommentáló bírósági vélekedési mindenesetre alátámasztja: igencsak szükség volna eme intézményre.

Bárhogy is nézzük, Kaiser elítélése hatalmas ítélőszakmai baklövés. Ami után a kizárólag elfogadható gesztus a rezignáció. Ehhez képest furcsa az illetékesek részéről jövő hüledezés, a Vargát ért, állítólag nemtelen, durva bírálatok okán. Aminél már kizárólag a Cserni János OIT-kritikus, (T)ibike mozaiknévre hallgató egyesületének fogadtatása groteszkebb. Már fegyelmi szaga úszik a levegőben, pusztán azért, mivel a Fővárosi Bíróság munkatársa letörni igyekszik a szakma érdekképviseleti monopóliumát. A dolog persze nem szimpla rivalizálás vagy hivatali íróasztalféltés. Többről van szó. Honi igazságszolgáltatásunk számos tekintetben kádárista mentalitást tükröz. Például gőzhengerszerű ellenszenv-reakciókat vált ki, amennyiben egy jogász nemcsak kritizálja a bíráskodás üzemeltetésének mikéntjét, de ráadásul ezt a nyilvánosság előtt teszi. És tetejébe az illető maga is bíró. Mintha a vita (és bírálat) nem természetes dolog, hanem aberráció lenne.

Holott épphogy bizonyos társadalmi méretű előítéletek kigyomlálásában segíthet a bírótársadalom szegmentálódása. Orvosok mellett pont a bírákról gondolják, miszerint elvtelenül összetartanak. A „mundér becsülete”, „kéz kezet mos” „holló a hollónak nem…”, idézhetnénk a népi (ál)bölcsességeket. Ezekre úgy lehet legjobban rácáfolni, ha demonstrálódik: vannak bírák, akik a publikum előtt sem haboznak kimondani fenntartásaikat a szisztéma gyenge pontjairól. Ami a demokrácia legalapvetőbb értékei közé tartozik. Jogos volt a felháborodás, amikor az Orbán-kormány idején Hegedűs Andrást, az ügyészek érdekképviseleti vezetőjét leváltották egy szakmai bírálatot gyakorló nyilatkozat miatt. Ugyanígy helyteleníteni kell, amennyiben Cserni Jánosnak görbül haja szála is ugyanezen okból kifolyólag. A pártoskodó elfogultság látszatát is kerülnie illik egy bírónak. Csakhogy a tendenciózus ítélkezéshez hasonlóan rossz, amennyiben a nyilvános bírálatot akarják hipokrita álérvekkel paragrafusokba fojtani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!