szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az osztrák bulvárlap, a Kurier - a Profil hetilapra hivatkozva - azt írja, hogy az osztrák államvasutak, vagyis az ÖBB-Holding felügyelőtanácsában 2008 februárjában nyíltan tárgyaltak a magyar vasúti áruszállítócég, a MÁV Cargo megvételével kapcsolatos kenőpénzekről. Szó esett a 7,1 millió eurós tanácsadói szerződésről, amelyet a magyar Geuronet „ügynökséggel” kötöttek. Magyar és osztrák hatóságok a tranzakció kapcsán megvesztegetés, hütlen kezelés illetve korrupció gyanúja miatt nyomoznak.

Ebben az ügyben jelenleg is nyomozás folyik Ausztriában, a korrupció-ellenes államügyészség vizsgálódik, és házkutatásokat is tartanak. A gyanú megvesztegetésről és hűtlen kezelésről szólt - - írja a Kurier. A Kurier által idézett dokumentumok szerint az ÖBB felügyelőbizottsági elnöke, Horst Pöchhacker 2008-ban így beszélt, a kifizetést védelmezve: "egy bizonyos naivitást megengedhetünk magunknak”. Mindez egy hangfelvételen hallható. „Az építőiparból jövök. Egyetlen magyar megbízást nem kaptunk hasonló lobbi-megállapodás nélkül” - hangoztatta Pöchhacker, aki a Kurier szerint a Porr igazgatósági elnöke volt korábban. Még egyértelműbben  fogalmazott az ÖBB-főnök: „Ha mindent megkérdőjeleznénk, ami ebbe az irányba megy, akkor jobb, ha nem üzletelünk ezekben  az országokban””.

A Geuronet telephelye Budán, egy Fillér utcai bérházban
Túry Gergely

A Geuronet-kifizetésnek van más szépséghibája is, a Kurier szerint, azon kívül, hogy a magyar „lobbista”, Gulya András az egyfős ügynökség törzstőkéjeként 120 eurót adott meg. Kiderült, hogy a Geuronet-szerződéshez az ÖBB leányvállalatának, a Rail Cargo Austriának (RCA) a felügyelőtanácsi beleegyezése is szükséges lett volna. A Kurier úgy tudja, hogy erről csak az RCA-felügyelőtanács vezetője, Pöchhacker tudhatott. Ugyancsak nem ismert a Kurier szerint az, hogy tulajdonképpen mit is csinált a  Geuronet, mint „tanácsadó”.  Pöchhacker cáfolta, hogy a Geuronet feladata "politikai felelősséget vállaló személyek korrumpálása” lett volna.     

Egyébként a magyar nyomozók és az osztrák korrupcióellenes ügyészség is eljárást folytat a MÁV Cargo 2008-as privatizációjánál felmerült korrupciógyanú miatt, de vizsgálatot indított az osztrák szövetségi vasút, az ÖBB is. A Nemzeti Nyomozó Iroda még 2008 tavaszán azért indított nyomozást, mert az év elején kirobbant botrányban kiderült: 7,1 millió eurós (akkori áron 1,8 milliárd forint) sikerdíjat könyvelhetett el egy 30 ezer forint jegyzett tőkéjű magyar betéti társaság, amiért lobbitevékenységével hozzájárult a MÁV áruszállítási cége magánosításához - írta meg október 6-án a Népszava.online.

Gulya András
iwiw.hu

Az osztrák hatóságok a Fővárosi Főügyészségen keresztül - nemzetközi jogsegély keretében - érkezett megkeresésre október elején házkutatást tartottak a Cargo új tulajdonosa, az ÖBB több magas rangú vezetőjénél. Házkutatás volt a ma már csak tanácsadóként foglalkoztatott - posztjától a botrány hatására megvált - Gustav Poschalko lakásán és irodáján is. Ő volt az, aki aláírta a Cargo-vételár - 102,5 milliárd forint - 1,75 százalékát jelentő sikerdíjról szóló megállapodást a Geuronet Bt.-vel. 

Annak idején Poschalko cáfolta, hogy "a pénz egy részét magyar politikai intézményeknek és személyeknek szánták", vagyis a megbízás megvesztegetési pénzek fedezésére szolgált volna. Mint mondta, a társaság a fizetségért "meghatározott szolgáltatásokat nyújtott, aminek túlnyomó része lobbitevékenységben testesült meg". Később úgy pontosított: a cég "tanácsadói és nem lobbitevékenységre kapott megbízást, mivel az utóbbira nem volt szükség". A Geuronetről ugyanis a Központi Igazságügyi Hivatal vizsgálatából időközben kiderült: a társaság nem is regisztrált lobbicég. 

A cégbírósági adatok szerint a 2001-ben 30 ezer forinttal alapított Geuronet Bt. fő tevékenysége üzletviteli tanácsadás, tagjai pedig Gulya Viktória és fia, Gulya András. Utóbbi nem ismeretlen az üzleti életben: Princz Gábor leváltása után egy ideig a Postabank vezérigazgató-helyettese volt, de 2007-ig dolgozott a Perfekt Tanácsadó Zrt. felügyelőbizottságában is. Az Orbán-kormány idején, 2000-ben a Pénzügyminisztérium miniszteri biztosa volt, illetve kétmilliós szakértői megbízást kapott Varga Mihály akkori minisztertől. A férfi nem ismeretlen a Fidesz előtt - ismerte el akkor Fónagy János. Megerősítette: Gulya rövid ideig, több státusban állt szolgálatban az Orbán-kormány idején. "De ahogyan megismertük munkáját és személyiségét, megváltunk tőle" - fogalmazott. Gulya András kitűnő német és osztrák kapcsolatokkal rendelkezik. 

De jóban volt  Gulya az MSZP-SZDSZ koalíció vezető politikusaival is. A Magyar Nemzet szerint Magyar Bálint oktatási miniszter felkérésére lett a tagja a budapesti Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetem kuratóriumának, majd Kóka János minisztersége alatt a gazdasági tárcánál tolmácsolt, közben pedig a Szerencsejáték Zrt.-nél dolgozott. A Perfekt Zrt. felügyelőbizottságának tagjaként bekerült a Gyurcsány Ferenc üzleti partnereként jegyzett Erdős Ákos cégbirodalmába is - a Magyar Nemzet információi szerint ..A Nemzeti Nyomozó Iroda közölte: befolyással való üzérkedés gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen, fokozott ügyészi felügyelet mellett folyik a nyomozás, amelyet az ügyészség október végéig. meghosszabbított.

Kurrier/Népszava/Magyar Nemzet/hvg.hu

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!