Tetszett a cikk?

2003 tavaszán az üldözött néppé nyilvánított afrikai bantu törzs megmaradt tizenkétezer tagjának első, ezerötszáz fős csoportja telepedhet le az Egyesült Államokban. Új életük megkezdése előtt a bantuknak el kell sajátítaniuk az angol nyelvet, a Cultural Orientation (Kulturális Orientáció) elnevezésű programiroda pedig igyekszik megismertetni velük az eperdzsem és a zuhanyrózsa előnyeit és hátrányait. Önnek mi a véleménye erről?

A bantuk törzsének története nem vidám: kétszáz évvel ezelőtt elrabolták őket mozambiki, malawi és tanzániai otthonaikból és Szomáliába hurcolták őket rabszolgának. Amikor a múlt század kilencvenes éveinek elején ott kitört a polgárháború, menekülttáborból menekülttáborba költöztették őket Szomália és Kenya határánál, egészen amíg az ENSZ menekültügyi szervezete, a UNHCR el nem szánta magát a cselekvésre, és ideiglenesen, új lakhelyük megtalálásáig, biztonságosabb menekülttáborba, a kenyai Dadaabba nem költöztette őket.
Az amerikai kormány menekültprogramjának segítségével a bantukból húsz éven belül rendes amerikai lesz kertes házzal és kutyával. Korábbi tervek szerint előbb Tanzánia, majd Mozambik fogadta volna be a törzset, de a két ország szegénységére hivatkozva visszalépett. Az Egyesült Államok menekültügyi programja 1999 óta foglalkozik velük: ekkor nyilvánították üldözött néppé őket. 2003-ban maximálisan húszezer afrikai telepedhet le Amerikában; 2001-ben, amikor ugyanekkora volt ez a keretszám, összesen tizennyolcezer afrikai menekült költözött az Egyesült Államokba. Idén egyelőre hatszázhatvan afrikai érkezett meg új otthonába.
A bantuknak - akik teljes létszámban várhatóan két év múlva érkeznek meg az Újvilágba - nagy utat kell megtenniük: nemcsak több ezer kilométert, de az óriási kulturális különbséget is le kell küzdeniük. A menekültekkel foglalkozó programiroda (Cultural Orientation, CO) az általában földművelésből élő bantuknak gyorstalpalót szervez, megtanulnak angolul beszélni, írni és olvasni, megtanulják a zuhanyt és a vízöblítéses wc-t használni, az amerikai lét rejtelmeivel, az árukkal telített szupermarketekkel videokazettákon ismerkednek, a hűtőszekrénnyel, a mogyoróvajjal és a fagylalttal pedig a mindennap megtartott órákon.
A bantuk népe végre talán révbe ér, ám a hatalmas változás kataklizmáján a "kulturális orientáció" sem segítheti át őket zökkenőmentesen. Csak remélni lehet, hogy nem néznek majd szembe súlyosabb gondokkal, mint a Vietnam hegyvidékein élő montagnard nevű törzs tagjai, akik közül 2002-ig háromezren telepedtek le az Egyesült Államokban menekültként, és hasonló tréningen vettek részt. A törzs tagjai többé-kevésbé beilleszkedtek az amerikai társadalomba, de a kulturális különbségek egyelőre masszívabban tartják magukat, mint azt a CO munkatársai gondolták: a montagnard-ok amerikai szomszédai sokat panaszkodnak arra, hogy a törzs tagjai a kertben tartják bútoraikat és az ajtó előtt a kiszárításra szánt húst.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!