Tetszett a cikk?

A brit kormány eltörölné az istenkáromlás büntetéséről szóló törvényeket, amelyek - a XVII. század óta - a keresztény vallás és az anglikán egyház védelmét szolgálták.

A belügyminisztérium cáfolta a The Guardian című napilap értesülését, amely szerint a kormánypárt már a közeljövőben el akarja törölni az elavultnak tekintett jogszabályokat a vallási gyűlölködést tiltó új törvénycsomag keretében. A belügyi tárca emlékeztetett arra, hogy David Blunkett belügyminiszter három évvel ezelőtt kijelentette: előbb-utóbb meg kell változtatni ezeket a törvényeket, jelenleg azonban vannak sürgősebb jogalkotási teendők is Nagy-Britanniában.



Az istenkáromlási törvényt utoljára 1979-ben használták sikeresen a szigetországban, amikor Mary Whitehouse keresztény aktivista pert nyert egy polgári bíróságon egy meleglap ellen, amely leközölt egy római századosnak Krisztus iránti homoszexuális szerelméről szóló verset. Az ügy egészen a brit legfelsőbb bíróságig ment el, végül a The Gay News ezer font pénzbüntetésre, Denis Lemon főszerkesztőt pedig kilenc hónapi felfüggesztett börtönre ítélték.



Ugyanilyen alapon tiltotta be 1989-ben a brit filmbizottság a Szent Teréz életéről szóló Extázis-látomások című videofilmet. 1991-ben viszont egy nagy-britanniai muzulmán csoport hiába hivatkozott rá a Khomeini iráni ajatollah által Salman Rushdie íróra kimondott halálos ítélet kapcsán. Az indiai származású, Nagy-Britanniában élő író a Sátáni versek című könyve miatt éveken át bujkálni kényszerült. A muzulmán követeléssel szembeni bírósági elutasítást azonban sokan úgy értékelték, hogy a törvény a keresztény vallás szentségét a többi hit fölé helyezi. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!