szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország a huszonöt EU-tagállam közül - Litvánia után - másodikként ratifikálta a dokumentumot, s ugyancsak másodikként helyezte letétbe azt Rómában.

Az Országgyűlés erről szóló dokumentumait Nyusztay László, a római magyar nagykövetség ideiglenes ügyvivője adta át az olasz külügyminisztérium nemzetközi szerződések és jogi főigazgatóságán. 

Az Európai Unió alkotmányos szerződését Rómában október 29-én írta alá a huszonöt EU-tagország állam-, illetve kormányfője, köztük Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök. Olaszország az alapszerződés - s egyben az EU-alapításáról kötött római szerződés - letéteményese, s az aláíró országok a ratifikációs okmányokat a római külügyminisztériumnak adják át. 

Az Országgyűlés elsöprő többséggel december 20-án erősítette meg az európai alkotmányról aláírt szerződést, s ezzel Magyarország a huszonöt EU-tagállam közül - Litvánia után - másodikként ratifikálta az okmányt. A huszonöt tagállam közül kilencben népszavazással, a többiben parlamenti határozattal erősítik meg az európai alkotmányt.

Az alkotmányszerződés 2006. november 1-jén lép hatályba, ha addig valamennyi tagállam megerősíti. A Rómában csütörtökön letétbe helyezett dokumentum egy okirat, amelyet a magyar külügyminisztérium állított ki, s amelyet a köztársasági elnök kézjegyével és pecsétjével is ellátott. 
   
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az Európai Uniót fenyegeti Kína

Az ellene irányuló fegyverszállítási tilalom feloldására szólította fel Kína az Európai Uniót, kilátásba helyezve, hogy a fegyverembargó fenntartása kedvezőtlen hatással lesz a két nagyhatalom közötti kapcsolatokra.

hvg.hu Világ

Mit nyerhet az Európai Unió Törökországgal?

A csatlakozás mellett szóló egyik érv, hogy különféle tanulmányok szerint a szabad munkaerő-áramlás távoli jövőbe képzelt megvalósulása esetén évi mintegy 225 ezer török jövevényre lehet számítani, miközben 10-15 év múlva Európának akár több millió bevándorlóra lesz szüksége. Mások szerint Európának, különösen az elmúlt évek terrorakciói után nagyon is hasznos lenne, ha segítené egy iszlám "sikertörténet" létrejöttét, s ezzel bizonyítania, hogy egyáltalán nem szükségszerű a különböző kultúrák összecsapása.