szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ven Csia-pao miniszterelnök a négymilliós Harbinba utazott, ahol kedd óta nincs folyó víz a háztartásokban, miután egy vegyi üzemben bekövetkezett robbanás nyomán az egészségre káros benzol, illetve nitrobenzol került a nagyváros vízellátását biztosító Szungari folyóba.

A kormányfő köszönetet mondott a katonáknak a kárelhárítási munkákban tanúsított helytállásukért. A miniszterelnöki látogatást megfigyelők a helyi hatóságoknak szóló figyelmeztetésként értékelik, akikre tájékoztatási politikájuk és válságkezelésük miatt bírálatok özöne zúdult. A kínai hatóságok napokig elhallgatták a baleset hírét, s csak azután tettek említést róla, hogy kiderült: súlyos környezetkárosító katasztrófa történt.

Nyomozók szállták meg szombaton a vétkes Csilin PetroChemical vegyi üzemet, az ország legnagyobb olajtársaságának, a PetroChinának a leányvállalatát, ahol november 13-án a robbanás történt, amelynek következtében helyi hivatalos becslések szerint 100 tonnányi rákkeltő benzol, nitrobenzol és egyéb mérgező anyag került a Szungariba, az ázsiai ország egyik legnagyobb folyójába.

A kormány pénteken ígéretet tett a felelősök megbüntetésére, s aznap két harbini lakos feljelentést tett a szennyező üzem ellen, kártérítést és nyilvános bocsánatkérést követelve.

A folyó vizének benzoltartalma pénteken még harmincszorosa volt a megengedett értéknek, mostanra tizenkilencszeresére esett vissza a városi környezetvédelmi hivatal szerint, amely a szennyezettség arányának további fokozatos csökkenését jelezte előre. Harbinban a vízellátás helyreállítását csak szombat estére, az eredetileg tervezett időponthoz képest egy nappal későbbre ígérik.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Három oka volt a dorogi környezetszennyezésnek

Műszaki, technológiai okok, valamint emberi mulasztás okozta a Duna esztergomi szakaszánál a környezetszennyezést - közölte a szakminisztérium helyettes államtitkára hétfőn Esztergomban. Még július 30-án jelentős mennyiségű szennyező anyag került a Kenyérmezei-patakba és onnét a táti Kis-Dunába, alig két kilométerre az esztergomi ivóvízbázistól.