szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tíz, illetve hat évi szabadságvesztésre ítéltek Kínában két újságírót egy folyóirat engedély nélküli kiadásáért.

A vád szerint a két újságíró illegális üzleti tevékenységet folytatott, 30 ezer jüant fogadott el a lisuji parasztoktól egy földkisajátításról szóló tudósítás közléséért. A földművesek és rendőrök összecsapásáról hírt adó írás egy nem engedélyezett lapban jelent meg. A bíróság szerint emellett megfenyegették a helyi vezetőket, hogy további cikkeket jelentetnek meg az esetről, ha a hatóságok nem engednek a gazdák nagyobb összegű kártérítésre vonatkozó követelésének.

A bíróság zsarolásként ítélte meg ezt a fenyegetést, ezért is szabta ki a súlyos büntetést kedden meghozott ítéletében. Csalás bűntettében is elmarasztalta a bíróság a két kínai hírlapírót, de az nem derül ki a bírósági tájékoztatóból, hogy miért. Csunak tíz, Vunak hat évet kell börtönben töltenie az ítélet szerint.

Egyre gyakoribb a földkisajátítás, amely a falusi elégedetlenség nyílt kitöréseinek legfőbb oka Kínában. A szédületes iramban fejlődő ipari és szolgáltatási szektor területigénye egyre több földdarabot hasít ki a mezőgazdasági termelők családi parcelláiból. A családi kisgazdaságok részint a kisajátítás ténye, részint a hatóságok által megszabott alacsony kártérítési összeg miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Sztrájkolnak a kínai újságírók

Sztrájkba lépett a Beijing News című napilap munkatársainak egy része, tiltakozásul amiatt, hogy felmondtak a főszerkesztőség három vezetőjének. Ez az első "média-sztrájk" az országban.

MTI Kult

Szabadság-díjak üldözött újságíróknak

Egy hazájában bebörtönzött kínai szerkesztő, egy perbe fogott és ezért otthonmaradásra kényszerült brazil riporter, továbbá egy száműzetésben élő üzbegisztáni újságíró, valamint egy zimbabwei médiajogász kapta a 2005-es nemzetközi sajtószabadság-díjat.