szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Donald Rumsfeld védelmi miniszter menesztése hónapok óta napirenden volt az amerikai Fehér Házban a pénteki The New York Times szerint.

A liberális lap értesülései szerint Bush már nyár végén lépéseket tett a hat éve miniszterként szolgáló Rumsfeld elmozdítása érdekében. A Pentagon vezetőjének leváltása a keddi kongresszusi választások előtt hetekkel eldöntött tény volt, a kérdés csak az időzítés volt.

A The New York Times névtelenséget kérő kormányzati forrásokra hivatkozva közölte: az elnök azért várt mostanáig a döntés bejelentésével, mert ha a választási kampányban közölte volna, politikai megalkuvással vádolhatták volna meg, amit el akart kerülni. Bush azt sem akarta, hogy úgy tűnjön, az ellenzék nyomására, mintegy az iraki háborúval szembeni bírálatok jogosságát elfogadva meneszti miniszterét.

A lapot tájékoztató bennfentesek szerint Bush már hónapok óta kényes egyeztetéseket folytatott Rumsfeld leváltásáról, mivel személye már a Republikánus Párton, sőt a Fehér Házon belül is ellentéteket szült, egyre többen úgy vélték, minisztersége nem erősíti a kormányzó párt népszerűségét. A Rumsfeld és Condoleezza Rice külügyminiszter közötti feszültség tavasszal a nyilvánosság elé is kikerült, miután a miniszter asszony egy alkalommal megjegyezte, Amerika ezernyi taktikai hibát követett el Irakban.

Bush állítólag sokáig kereste az utódot, akinek a személyére végül apja, George W. H. Bush volt elnök környezetéből érkezett javaslat. (Az idősebb Bush állítólag máig nagy befolyással van fia döntéseire.)

A Pentagon élén végrehajtott vezetőcsere kapcsán elemzők megjegyzik: az iraki háború ügye - amely az egyik meghatározó elem volt a választásokat megelőző amerikai választói hangulatban és a demokraták győzelmében - vélhetően ütközési pont lesz a Bush-kormány és a majdani kongresszusi demokrata vezetés között. Az elnök győzelemre törekszik, az ellenzék viszont az Irakból való kivonulást sürgeti, győzelem nélkül is.

A választások másnapján posztjáról lemondott Donald Rumsfeld védelmi miniszter a Kansasi Egyetemen mondott beszédében beismerte, hogy az iraki átalakulás nem megy "elég jól vagy elég gyorsan".

Washingtonban egyelőre George Bush várható magatartása is találgatások tárgya. Az amerikai elnök csütörtökön kijelentette, hogy a kongresszusi választások eredményének fényében nyitott a demokratáktól érkező javaslatokra Irak ügyében, de csak akkor, ha azok elősegítik a győzelmet és hozzájárulnak a stabil demokratikus kormányzáshoz az arab országban. A VOA jelentése szerint Washington biztosítani igyekszik az iraki vezetést arról, hogy Amerika nem hagyja magára az országot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Rumsfeld: kivonulás után sem szűnnének meg a merényletek

Az amerikai védelmi miniszter annak a véleményének adott hangot, hogy a külföldi csapatok Irakból és Afganisztánból történő kivonása nyomán sem szűnnének meg a terrorista merényletek, mint amilyenek a múlt hónapban érték a brit fővárost.

MTI Világ

Rumsfeld váratlanul Afganisztánba utazott

Előre be nem jelentett látogatásra érkezett Kabulba szerda délelőtt Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter, aki a nap folyamán Hamid Karzai agfán államfővel fog tárgyalni - közölték hivatalos források.

MTI Világ

Az iraki miniszterelnök stabilitást ígér Rumsfeldnek

Az új bagdadi kormány küzdeni fog a korrupció ellen, és igyekszik biztosítani a szilárd politikai átmenetet az országban - nyugtatta meg Bagdadban Ibrahím al-Dzsaafari iraki miniszterelnök Donald Rumsfeld amerikai védelmi minisztert, aki közölte: Washington még nem dolgozta ki az amerikai katonák kivonásának stratégiáját.