szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Václav Klaus államfő egyetért a cseh nemzetbiztonsági tanács döntésével, hogy a kormány kezdjen tárgyalásokat Washingtonnal egy amerikai radarállomás csehországi felépítéséről.

Ezt az államfő, aki egyben a cseh hadsereg főparancsnoka is, maga közölte újságírókkal a nemzetbiztonsági tanács szerda reggeli ülését követően, miután a testület úgy döntött, hogy Prága eleget tesz Washington múlt heti kérésének, és konkrét tárgyalásokat kezd a radarállomás ügyéről. Klaus helyesnek tartja, hogy a kormány nem kész tényként kezeli a radarállomás ügyét, és nagy hangsúlyt helyez arra, hogy a részletekről tárgyalások útján egyezzen meg Prága és Washington.

"Meggyőződésem, hogy nagyon részletes és pontos megállapodásra van szükség" – fejtette ki a köztársasági elnök. "Valószínűnek tartjuk, hogy a tárgyalások és a megállapodás ratifikációja nagyjából egy évig eltartanak" – mondta újságíróknak Mirek Topolánek kormányfő. Szerinte nem szükséges, hogy a radarállomás ügyéről népszavazás döntsön. Népszavazás kiírását ebben az ügyben az ellenzéki baloldalon kívül a kormánykoalícióban résztvevő zöldek is követelik. "Nem helyes nemzetbiztonsági kérdéseket népszavazás útján megoldani. Amerikai radarállomások más európai uniós államokban is vannak, de sehol sem volt népszavazás" – szögezte le a miniszterelnök.

A csehországi katonai létesítmény az Egyesült Államok tervezett globális rakétaelhárító rendszerének egyik európai eleme lenne, egy lengyelországi rakétatámaszpont mellett. A terv ugyanakkor Moszkva álláspontja szerint fenyegetést jelent Oroszország biztonságára nézve, miközben semmilyen meggyőző érv nem szól telepítése mellett.

Mirek Topolánek szerint a radarállomás ügye nincs összefüggésben az amerikai vízumok ügyével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kóka gurító radarokat akar reptérre

Kóka János gazdasági miniszter pénteken elrendelte, hogy a Ferihegyi repülőtéren az év végéig helyezzenek üzembe olyan új gurító radarokat, amelyek mérni tudják a repülőgépek sebességét gurulás közben, és adott esetben figyelmeztetésül szolgálnak a legénységnek, ha túl gyorsan haladnak.

MTI Itthon

Elhalaszthatják a NATO-radar legyártását

Az előzetes visszajelzések szerint a NATO beruházási ügynöksége (NC3A) nem zárkózik el attól, hogy elhalasszák a Zengőre tervezett radarberendezés legyártását, amíg megtalálják a lokátor végleges helyszínét.

Hét nap

A NATO A RADARRÓL

Határtalan türelme van a NATO-nak a Magyarországon létesítendő lokátorállomásokkal kapcsolatban - fogalmazott Raymond...