szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz egészségügyi minisztert menesztik az alsóházi elnök szerint. "Ígérem, hogy Mihail Zurabov nem marad hivatalban" - fogadkozott Borisz Grizlov csütörtökön egy krasznojarszki kiszálláson az Interfax szerint, hozzátéve, hogy "ha ezt mondja, tudja, mit beszél".

Zurabov a bírálatok kereszttüzébe került, miután a veteránok és más kedvezményezettek nem jutnak ingyenes gyógyszerekhez egy közgyógylistás program (DLO) összeomlása miatt, ami egy kenőpénzbotrányt követett a kötelező egészségbiztosítási alapnál. Zurabov lemondását már 2005 elején is követelték a dumában, miután egy szociális kedvezményeket pénzbeli juttatásokra cserélő reform nyugdíjasok tömegeit késztette útelzáró tüntetésekre számos oroszországi nagyvárosban. Megfigyelők úgy azt jósolták, hogy Zurabovot alkalmasint bűnbakként menesztik a kormánnyal szembeni elégedetlenség levezetésére a decemberi dumaválasztás és a jövő márciusi elnökválasztás közeledtével. Mindamellett az orosz alkotmány szerint a miniszterek leváltására vonatkozó döntések nem a dumára, hanem a miniszterelnökre és az elnökre tartoznak.

Grizlov emlékeztetett arra, hogy a duma szerdán az egészségügyi és szociális fejlesztési minisztérium kettébontását javasolta Mihail Fradkov miniszterelnöknek. Ez voltaképpen a tárca megszüntetésére tett javaslatnak tekinthető - mutatott rá a dumaelnök, arra célozva, hogy Zurabovnak nem lesz mit vezetnie.

A duma elégtelenre osztályozta Zurabov tárcájának a DLO-programban nyújtott teljesítményét, "válsághelyzetet" emlegetve az ingyengyógyszer-ellátásban. A DLO múlt esztendei büdzséjét drámaian túlköltötték, miután az orvosok több mint a duplájáért írtak fel recepteket a közgyógylistán szereplő (nagyrészt drága, külföldi) gyógyszerekre.

„Mindmáig nem látszik, milyen forrásokból és milyen mechanizmus szerint törleszti (az állam) a tavalyi közgyógylistás szállítások fejében járó tartozását a programban részt vevő cégeknek (köztük a Richternek és az Egisnek is). Nincs meghatározva az idei finanszírozás rendje sem” - kifogásolták a honatyák, akik "negatív tendenciákat" észleltek a nyugdíjreform végrehajtásában is.

Mindamellett a parlamenti többség (vagyis a Grizlov vezette, Kreml-hű monopolpárt, az Egységes Oroszország) elvetette a kommunisták két módosítási javaslatát, amelyek szerint a duma Zurabov menesztését ajánlotta volna Fradkovnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Molnár Lajos mondta magáról

A távozó miniszter biztosan mély nyomokat hagy a magyar egészségügyön. Karrierje se számít mindennapos doktor bácsis sztorinak.

MTI Itthon

Miért mondott le Molnár?

Molnár Lajos lemondása nemcsak a miniszterelnököt, hanem az SZDSZ-t is váratlanul érte, annak ellenére, hogy az egészségügyi miniszter hónapok óta - egyes vélemények szerint túl gyakran is - mondogatta, hogy megválik posztjától - értesült az MTI kormány közeli körökből.

MTI Itthon

„Molnár lemondásának nyilván volt személyes indoka is”

Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) államtitkára az MTV Nap-kelte című műsorában cáfolta, hogy a több-biztosítós egészségügyi rendszer bevezetéséhez szükséges kormányzati támogatás hiánya lett volna Molnár Lajos egészségügyi miniszter lemondásának indoka.

MTI Itthon

Molnár: nem fogadom el a biztosítási reform halogatását

A távozó egészségügyi miniszter nem tudta elfogadni a több-biztosítós rendszer kialakításának halogatását, ugyanakkor cáfolja, hogy távozása hátterében egészségi állapota, vagy az SZDSZ új elnökével, Kóka Jánossal való szembenállása lenne.