Tetszett a cikk?

Hugo Chávez, a venezuelaiak mumus elnöke a szívébe zárta őt. „Ön macedón? Szeretem önt – miként Nagy Sándort is szeretem!” Mert Chávez mindenért rajong, ami nagy és nem amerikai. Srgjan Kerim pedig éppen ilyen valaki.

Helmut Kohl is kedvelheti, egyszer még a híres akváriumát is megmutatta neki. Csak nem célzás ez a látogatónak – kérdezte a hajdani bonni nagykövet német vendéglátójától. Hogyhogy? Hát hogy tartsa a száját. A kancellár állítólag jót mulatott ezen.

Srgjan Kerim képes embereket összekötni, akiknek amúgy nem sok közük van egymáshoz. A közeljövőben globálisan is: várhatóan közfelkiáltással ma választják meg az ENSZ Közgyűlés elnökévé.

Pedig eredetileg más tervei voltak: „Azt hittem, politikai pályafutásom végérvényesen a múlté.” A közgazdász végzettségű Kerim ugyanis hazája külügyminisztere, továbbá Macedónia New York-i ENSZ-nagykövete volt, és 1999/2000-ben különleges megbízott volt Bodo Hombach, a balkáni stabilitási paktum koordinátora oldalán. A WAZ-csoport – amely egyebek mellett a HVG többségi tulajdonosa – ügyvezető igazgatója a médiacsoport délkelet-európai regionális igazgatójául szerződtette a macedón diplomatát.

Hát ezt a foglalatosságot egy darabig biztosan hanyagolni fogja, például amikor szeptemberben az ENSZ-közgyűlés 62. ülésszakának megnyitásaként megadja majd a szót George W. Bushnak. Ahogy talán majd annak kollegájának, Hugo Cháveznek és valamennyi politikushatalmasságnak is, akik a nyitóülést hagyományosan megtisztelik jelenlétükkel. Tennivalói azon is múlnak majd, hogy kiéleződött krízisesemények sora megköveteli-e majd rendkívüli közgyűlések összehívását. A háború és béke ügyében ugyan a Biztonsági Tanács (BT), mint a legfőbb döntéshozó az illetékes, a teljes közgyűlés azonban közbeléphet, ha a nagyok a tanácsban egymást blokkolják.

A Bundastágtól eltérően az ENSZ Közgyűlés elnökének megválasztása nem hatalmi és végképp nem pártpolitikai kérdés. A pozíción körforgással osztozik a tagországok öt csoportja. A bahreini jogtudós asszony, Haya Rased Al-Khalifa az ázsiai tagok képviselője után ezúttal Kelet-Európára kerül sorra, a tagországok azon csoportjára, amelyhez Oroszország és további 22 ország tartozik.

Kerimen kívül nem sokan vannak olyanok, akik ezzel a cifra örökségű társasággal szót képesek érteni. A legmagasabb tisztségre – így például a politikailag összehasonlíthatatlanul fontosabb főtitkárira – a kisebb országok ENSZ-diplomatáinak sokkal nagyobb az esélyük, mint a nagyhatalmak embereinek.

A 63 éves macedóniai politikus diplomáciai karrierjének csúcspontjára jutott. A szigorú protokoll szerint egyenesen ő lesz Ban Ki Mun főtitkár felettese. Ha a Közgyűlés elnökének szerepe túlnyomóan eljárási kérdésekre is korlátozódik, esetenként így is jelentős befolyást gyakorolhat. Így történt a svéd Jan Eliasson esetében is, akinek fontos szerepe volt, a közgyűlés Bush-kormányzat elleni fellépésében.

Knut Pries / Brüsszeli WAZ-képviselet

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szellem

Tétova ENSZ

Az ENSZ a magyar ügyben - ellentétben a szuezi válság terén tett határozott lépésekkel - halogató és óvatos volt.

Hét nap

Az ENSZ az éghajlatról

Elkerülhetetlen és valószínűleg jelentős mértékű éghajlatváltozás fenyegeti a Földet a sarkoktól a trópusokig a...

MTI Tech

Bush fenntartások nélkül elfogadja az ENSZ klímajelentését

Fenntartások nélkül elfogadta George Bush amerikai elnök az ENSZ klímaváltozással foglalkozó kormányközi bizottságának jelentésében foglalt következtetéseket, köztük azt, amely szerint nagyrészt az emberi tevékenység okolható a globális felmelegedésért - közölte a Fehér Ház.