szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A terroristákat alapvetően politikai indítékok mozgatják, még akkor is, ha céljukat irracionális, brutális eszközökkel akarják elérni - nyilatkozott Zbigniew Brzezinski egykori amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó a CNN-nek.

Nem igaz, hogy a terroristák általában a világi demokratikus rendszerek ellen küzdenek, mint ahogy az sem, amit George Bush amerikai elnök emleget, hogy gyűlölik a szabadságot - mondta a külpolitikai szakértő a nagy-britanniai merényletkísérletek kapcsán.

A hírtelevízió másik vendégeként Henry Kissinger volt nemzetbiztonsági főtanácsadó és külügyminiszter viszont arról beszélt: a fő nehézséget az jelenti, hogy a terroristákkal nem lehet tárgyalni, mert nem a párbeszéd, hanem a győzelem a céljuk, a Nyugat által előnyben részesített világi típusú kormányok legyőzése.

"Ha megvizsgáljuk, hogy a terroristák kiket üldöznek, akkor kiderül, hogy az elsődleges célpont az Egyesült Államok, az amerikai katonai erő vagy intézmények, Nagy-Britannia és Izrael" - mondta Brzezinski, aki szerint ebből az következik, hogy "ez a terrorizmus politikai indíttatású jelenség, amely vallásos szenvedélyességgel, fanatizmussal párosul".

Henry Kissinger, akit Bush elnök közeli tanácsadói között emlegetnek az iraki politikát illetően, szokatlan módon kijelentette: szót kell érteni a muszlim országok kormányaival, "Irak összes szomszédjával párbeszédet kell kezdeni". A Fehér Ház eddig ugyanis mereven elzárkózott attól, hogy egyeztessen Iránnal. Brzezinski hozzátette: azon túl, hogy szót kell érteni az iszlám kormányokkal, "kritikusan meg kell vizsgálnunk azt a politikát, amelyet a Közel-Keleten folytatunk, ahol a hagyományos brit imperializmussal, gyarmatosító politikával azonosítanak bennünket".

A szakértő szerint az Egyesült Államok megszűnt valódi békeközvetítő lenni az izraeli-palesztin viszályban. Brzezinski azt mondta, Tony Blair iraki politikáját nagyon kritikusan szemlélte, ennek ellenére úgy véli, hogy a volt brit miniszterelnök közel-keleti békeközvetítőként meglepetést okozhat, sikeres lehet. Blair ugyanis tisztában van azzal, hogy az iraki háborút támogató politikája történelmi kudarc volt, s ezt úgymond törleszteni igyekszik majd, nem elégszik meg egy eredménytelen, bürokratikus tárgyaló szerepével. Befolyását felhasználva biztosan megpróbálja kitágítani megbízatásának kereteit és az izraeli- palesztin kérdésen kívül Irak ügyében közben fog járni.

Brzezinski leszögezte: feltétlenül meg kell találni azt a politikai keretet, amely lehetőséget nyújt az amerikai csapatok távozására. Az összes iraki vezetővel egyeztetve ki kell jelölni a kivonulás menetrendjét. Ez üzenet volna az Irakkal szomszédos országok felé is, amelyek csak akkor lesznek segítőkészek, ha Amerika kinyilvánítja, elhagyja a térséget.

A volt nemzetbiztonsági főtanácsadó megjegyezte, hogy Amerika iraki háborúját Oroszország is kihasználja és az eddiginél nagyobb befolyáshoz jut. Szerinte Putyin egyértelmű kárt okoz az Egyesült Államoknak, amikor a náci Németországhoz hasonlítja és azt állítja, hogy Sztálin óta Amerika követte el a legsúlyosabb bűnöket a világon. Brzezinski nevetségesnek mondta, hogy ezek után Bush kennebunkporti nyaralójába invitálta az orosz vezetőt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Terrorizmus az interneten keresztül: vélt vagy valós veszély?

Észtország kormánya a múlt hónapban úgy döntött, hogy a főváros, Tallin egyik főteréről elbontja az orosz vörös hadsereg háborús emlékművét, ami sírhelyként is szolgált. Az oroszok felháborodtak a kegyeletsértés miatt, utcai zavargások kezdődtek. Aztán egyik pillanatról a másikra valami egészen rendkívüli dolog történt: informatikai háború indult az ország politikai szervezeteinek és a kormánynak a hálózatát megbénítva.

Világ

Terroristákat vettek őrizetbe

Az FBI és a New York-i rendőrség közös akciója nyomán négy tagú csoport három tagját tartóztatták le: azzal vádolják őket, hogy a JFK repülőteret üzemanyaggal ellátó, New Jerseyből induló, s lakott területeken áthúzódó csővezetéket, továbbá a repülőtéren lévő üzemanyag tárolókat akarták felrobbantani. Az FBI szerint ha tervük sikerül, a következmények beláthatatlanok lettek volna.

MTI Világ

Őrizetbe vették a főterroristát

Az indonéz rendőrség őrizetbe vette az ország leginkább körözött terroristáját, Abu Dujanát, akiről feltételezik, hogy a Jemaah Islamiyah vezetője.

MTI Világ

Menedékjogot kérhet a Szlovákiában fogva tartott terrorista

Ha az algériai hatóságok hétfőig nem kérik ki a Szlovákiában fogva tartott, állítólag az al-Kaidához tartozó terroristát, akkor május 4. óta a pozsonyi fogdában őrzött Musztafa Labszit a szlovák jog hatályos rendelkezéseinek megfelelően hétfőn szabadlábra kellene helyezni.

MTI Világ

Vegyi fegyverekhez juthatnak az iraki terroristák

Fennáll a veszély, hogy kormányellenes iraki fegyveres csoportok előbb-utóbb vegyi fegyvert szereznek és vetnek be – figyelmeztette a világ közvéleményét az ENSZ Felügyeleti, Vizsgálati és Ellenőrzési Bizottsága (UNMOVIC).

MTI Világ

Nagyon magas a terrorfenyegetettség foka Európában

A terrorfenyegetettség foka jelenleg nagyon magas Európában, különösen Franciaországban, valamint a Magreb-országokban - állította madridi sajtóértekezletén Jean-Louis Bruguiére, a legismertebb, terrorizmusellenes ügyekre szakosodott francia vizsgálóbíró.