szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vlagyimir Putyin orosz elnök személyes rendelete alapján ölte meg Alekszandr Litvinyenkót, az orosz állambiztonsági szolgálat (FSZB) Londonba dezertált ügynökét egy volt KGB-ügynökökből álló csoport, amely már fél évvel a gyilkosság előtt kitelepült Londonba - írta cikkében Oleg Gorgyijevszkij, a legmagasabb rangú egykori KGB-tiszt, aki valaha is Nagy-Britanniába szökött.

Gorgyijevszkij, a szovjet titkosszolgálat volt ezredese és egykori londoni rezidense a The Independent - a legnagyobb brit liberális napilap - keddi számában azt írta: számára egyértelmű, hogy államilag végrehajtott merénylet történt, amelyet Putyin személyesen rendelt el, mivel "Oroszországban így mennek a dolgok".

Gorgyijevszkij - információja forrásának megnevezése nélkül - hozzátette: Putyin két rendeletet írt alá, az egyiket Litvinyenko meggyilkolásáról, a másikat az ehhez használt, "rendkívül drága" polónium-210-es sugárzó izotóp beszerzéséhez szükséges 9 millió dollár kiutalásáról.

A Londonban élő volt KGB-tiszt szerint a brit szakértők és a rendőrség illetékesei azt is pontosan tudják, hogy melyik orosz állami atomlétesítmény adta a sugárzó anyagot. Alekszandr Litvinyenko, az FSZB egykori alezredese - miután szembekerült a szolgálattal és a Kremllel - hét éve szökött Nagy-Britanniába, és brit állampolgárságot kapott. Tavaly november 23-án, csaknem háromheti haláltusa után halt meg a londoni University College egyetem klinikáján, miután a halálos adagot tízszeresen meghaladó mennyiségű polónium-210-es került a szervezetébe.

A gyilkosság miatt London néhány hete vádat emelt Litvinyenko egyik volt ügynöktársa, a jelenleg üzletemberként tevékenykedő Andrej Lugovoj ellen, akinek kiadatását hivatalosan kérte Moszkvától. Miután az orosz vezetés ezt hivatalosan megtagadta, David Miliband brit külügyminiszter - egyéb, a kétoldalú diplomáciai együttműködést szűkítő intézkedések mellett - bejelentette négy orosz diplomata kiutasítását Londonból. A lépéssel a brit sajtó egybehangzó értékelései szerint a hidegháború óta nem látott mélységbe süllyedtek a brit-orosz kapcsolatok.

Keddig nem vált hivatalosan ismertté a kiutasított orosz diplomaták kiléte, Gorgyijevszkij azonban a The Independentben azt írta, hogy "legalább az orosz nagykövetnek, és a hírszerzés helyi kirendeltség-vezetőjének is köztük kellene lenniük, mindössze négy diplomata kiutasításának semmi értelme, az orosz hírszerzés londoni műveleti központját kellett volna lefejezni".

Oleg Gorgyijevszkij szerint az orosz nagykövetnek "tudnia kellett (a Litvinyenko-gyilkosság) tervéről, hiszen ő Putyin képviselője Nagy-Britanniában". A volt KGB-tiszt - akit a brit uralkodó éppen az idén részesített magas kitüntetésben "az Egyesült Királyság biztonságáért kifejtett tevékenységéért" - azt is tudni véli, hogy a Litvinyenkót meggyilkoló, egykori KGB-ügynökökből álló csoport már a múlt év tavaszán megérkezett Londonba, és elkezdte a novemberben végrehajtott gyilkosság előkészületeit. A bűncselekményt október közepén egy főpróba előzte meg - teszi hozzá a szerző, részletek nélkül.

A csoport tagjai azonban elkövettek két hibát: azt hitték, hogy Litvinyenko a hetedik vagy a nyolcadik napon meghal - az áldozat azonban még 18 napig élt a mérgezés után, és mindennap beszélt a rendőrökkel -, másrészt nem tudták, hogy a polónium 210-es milyen könnyen kimutatható anyag - írta Gorgyijevszkij. Az izotóp nyomait valóban kimutatta a brit rendőrség minden olyan helyszínen, ahol a gyilkosság végrehajtójának tekintett Lugovoj tavaly ősszel Londonban megfordult, sőt még a British Airways légitársaság azon repülőgépén is megtalálták nyomokban a rendkívül mérgező anyagot, amelyen a volt ügynök Moszkvából Londonba utazott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kétszer is megmérgezték Litvinyenkót a Scotland Yard szerint

Kétszer is megmérgezték merénylői Alekszandr Litvinyenko egykori orosz állambiztonsági tisztet a sugárzó polónium 210-es izotóppal, hogy biztosan meghaljon - írta a The Sunday Telegraph rendőrségi forrásokat idézve. Más vasárnapi londoni sajtóértesülés szerint az orosz rendőrség Londonban nyomozna a tettesek után.

Vélemény

Litvinyenko könyve és a Morvai-jelentés

Az Egyesült Államokban élő Jurij Felstinszkij és a közelmúltban pollóniummal megmérgezett, Angliába kivándorolt Alexandr Litvinyenko közös könyve, A Hálózat felrobbantja Oroszországot, illetve a Morvai Krisztina vezette bizottságnak a 2006 őszi eseményeiről készült jelentése között bizonyos szemléleti azonosság van. Mindkét mű a politikai elit és a vele összefonódott erőszakszervezetek machinációit teszi felelőssé a tömeges erőszak tombolásáért, az indulatok elfajulásáért.

MTI Világ

Amerikai film készül a Litvinyenko ügyről?

Három neves hollywoodi stúdió is foglalkozik azzal a gondolattal, hogy filmet készítsen a november elején Londonban plutónium izotóppal megmérgezett, és nem sokkal később meghalt Alekszandr Litvinyenko, egykori orosz állambiztonsági ügynök életéről és haláláról.

Világ

Lugovoj: a britek Litvinyenko gyilkosai

A britek ölték meg tavaly novemberben Alekszandr Litvinyenkót, a szovjet majd orosz titkosszolgálatok Londonba menekült egykori tisztjét. Legalábbis ezt állította csütörtökön Moszkvában Andrej Lugovoj, akit Nagy-Britannia hivatalosan is megvádolt a gyilkosság elkövetésével, s akit Moszkva – az alkotmányra hivatkozva - nem hajlandó kiadni Londonnak.

MTI Világ

Azonosították Litvinyenko gyilkosát

Azonosította a Scotland Yard a sugárzó izotóppal megölt dezertőr orosz belbiztonsági tiszt felételezett gyilkosát, aki hamis útlevéllel utazott be Nagy-Britanniába - írta a The Times.

hvg.hu Világ

Még egy áldozat a Litvinyenko-ügyben

Két nappal azelőtt, hogy Londonban megmérgezték Alekszandr Litvinyenko volt orosz titkosszolgálati tisztet, egy másik orosz férfi is rejtélyes halált halt az angol fővárosban – jelentették orosz internetes újságok, azt is hozzátéve, hogy a valószínűleg gyilkosság áldozatává vált Igor Ponomarjov találkozni akart Litvinyenkóval.

MTI Világ

Litvinyenko-gyilkosság: az orosz főügyészség lezárta a nyomozást

Az orosz főügyészség közölte, hogy lezárult a brit rendőrök moszkvai nyomozása a Litvinyenko-gyilkosság ügyében. A Scotland Yard nyomozóinak átadták a december 5-18. között jelenlétükben felvett összes kihallgatási jegyzőkönyvet, papíron és hangfelvételen egyaránt.