szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A japán kormány kedden sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy az amerikai képviselőház előző nap határozatban követelte: Tokió kérjen hivatalosan bocsánatot a második világháborús kényszerprostituáltak miatt.

"Visszataszító, ahogy a tokiói kormány igyekszik elferdíteni és letagadni a történelmet" - jelentette ki a pusztán jelképes erejű képviselőházi határozat elfogadásával kapcsolatban Tom Lantos, az alsóház külügyi bizottságának elnöke. A japán kormányszóvivő szerint viszont az a sajnálatos, hogy az amerikai törvényhozás alsóháza ilyen határozatot hozott. "A múlt században számos emberjogsértés történt. Japán hozzá akar járulni ahhoz, hogy a XXI. századot megszabadítsák ezektől" - tette hozzá a Siozaki Jaszuhisza japán kormányszóvivő.

Történészek szerint a japán hódító hadsereg katonái a 30-as és a 40-es években összesen közel 200 ezer koreai, kínai és fülöp-szigeteki nőt hurcoltak el szexrabszolgának. E kényszerprostituáltak közül számosan megszenvedték a katonák durvaságát. Sokuk nemi betegséggel fertőződött meg, öngyilkos lett vagy megölték.

Japánban arra hivatkoznak, hogy a szigetország több miniszterelnöke is bocsánatot kért már a katonai bordélyok miatt. 1993-ban a tokiói kormány gondosan megfogalmazott nyilatkozatban kívánt bocsánatot kérni a történtekért, de a parlament mindmáig nem fogadta el a szöveget. Márciusban Abe Sindzo kormányfő nagy vihart váltott ki azon kijelentésével, mely szerint "nincsen egyetlen megbízható tanúvallomás" sem arra vonatkozóan, hogy valóban szexrabszolgaságra kényszerítettek volna japán katonák ázsiai nőket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!