szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Aggodalomra ad okot a szélsőjobboldal erősödése az egykor az NDK-hoz tartozó keleti tartományokban - mindenekelőtt ezt hangsúlyozta az a jelentés, amelyet szerdán fogadott el a német kormány.

A keleti tartományoknak a német egység helyreállítása utáni tényleges helyzetéről szóló beszámolót a keleti újjáépítésért is felelős Wolfgang Tiefensee közlekedési miniszter terjesztette elő a kabinet ülésén. A jelentés rámutat: tizenhét évvel a német újraegyesülés megvalósulása után még mindig óriásiak a problémák a szóban forgó tartományokban. Ezek között első helyen áll a növekvő munkanélküliség és ezzel összefüggésben a fiatalok elvándorlása. A német kormány a kilencvenes évek közepe óta készít hasonló jelentést, hogy felmérje a politikai és gazdasági helyzetet az ország keleti felében.

Az idei beszámoló aggasztónak nevezte a szélsőjobboldal térnyerését az érintett öt tartományban. Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy a neonáci Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) bejutott két tartomány, Szászország és Mecklenburg-Elő-Pomeránia parlamentjébe. A jelentés kiemelte azt is, hogy az elmúlt időszakban a keleti tartományokban erőteljesen megnövekedett a szélsőjobboldali indíttatású bűncselekmények száma. Mindennek okai között a dokumentum első helyen a hiányzó demokratikus hagyományokat, valamint a múlt nem megfelelő feldolgozását említette.

A gyors ütemű gazdasági növekedés ellenére a keleti tartományokat a jelentés szerint óriási problémák is sújtják. Noha a gazdasági növekedés üteme - elsősorban a beruházásoknak köszönhetően - meghaladja a nyugati növekedés tempóját, a munkanélküliség kétszerese a nyugati tartományok hasonló adatának. A beszámoló hangsúlyozta, hogy a jövőben fokozott erőfeszítéseket kell tenni a fiatalok elvándorlásának megakadályozására.

A keleti újjáépítésért felelős miniszter úgy értékelte, hogy a növekedés ellenére Németország keleti fele még hosszú ideig rá lesz utalva a nyugati rész támogatására. Wolfgang Tiefensee szerint tíz-tizenöt-húsz évre van szükség, amíg a keleti tartományok a fejlődés szempontjából "önellátóvá" válhatnak. A miniszter szerint épp ezért elengedhetetlenül szükséges a szövetségi kormány által 2001-ben elhatározott és 2020-ig érvényben lévő második szolidaritási szerződés működtetésére. Ennek keretében a keleti tartományok összesen 156,5 milliárd eurós pénzügyi támogatáshoz jutnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Lengyelország: szélsőjobb és bal egyesülés

Egyesül a Lengyelországban kormányzó konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt két koalíciós partnere, az Önvédelem (Samoobrona) baloldali populista agrárpárt, és a szélsőjobboldali Lengyel Családok Ligája (LPR). A két párt egyszersmind elállt a koalícióból való kilépés gondolatától.

MTI Itthon

Fodor: a Kossuth tér nem válhat szélsőjobboldali piknik helyszínévé

Fodor Gábor, az SZDSZ elnökjelöltje örül annak, hogy a rendőrség úgy látja, nem indokolt tovább a Kossuth téri kordon fenntartása, ugyanakkor véleménye szerint a rendőrségnek fel kell lépnie azokkal szemben, akik a kordon lebontását törvénytelenség elkövetésére akarják felhasználni.

MTI Világ

Őrizetbe vettek egy börtön elől menekülő osztrák szélsőjobboldalit

A spanyol rendőrség őrizetbe vette csütörtökön Malagában a szélsőjobboldali nézeteket valló osztrák Gerd Honsikot, aki után hosszú évek óta nyomoznak az osztrák hatóságok - jelentette be a bécsi igazságügyi minisztérium. A rendőrségi intézkedés annak az európai letartóztatási parancsnak az alapján történt, amelyet a bécsi tartományi büntetőbíróság állított ki.

MTI Világ

Orbánt a szélsőjobbról is faggatta a Le Monde

A Fidesz elítélve a Magyar Gárdát, az általános elégedetlenség tényét nem akarja elrejteni, s az ügyet saját álláspontjának bemutatására használta fel - mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Le Monde hétfői számában megjelent interjújában.