szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az OMV-Mol ügy fejleményeiről, az egymással ütköző érvekről és ellentétes érdekekről, az osztrák-magyar kapcsolatokat megterhelő egyéb vitatémákról közölt - interjúkkal tarkított - többoldalas írást a Profil című osztrák magazin hétfőn megjelent számában.


 
A magyar miniszterelnök Bécsnek címzett szemrehányásait részletesen ismertetve a hetilap rámutatott, hogy az osztrák politikusok feltűnően visszafogottan válaszoltak a bírálatra. A lap megszólaltatta a kormánykoalíció részét képező szociáldemokrata párt (SPÖ) nemzetközi titkárát, Peter Schiedert, aki a viszony jelenlegi szakaszában tapasztalható bizalmi válságot testvérek közötti perpatvarnak minősítette. "Pontosan azért, mert Ausztria és Magyarország olyan jól ismeri egymást, időnként adódhatnak válságok családon belül is" - vélekedett.

Szerinte Gyurcsány Ferencnek elsősorban belpolitikai okok miatt kell hazafinak mutatkoznia, nehogy ráfogják, hogy túlságosan is a liberalizáció híve. Egyidejűleg elismeri, hogy a Rába-habzás dolgában Ausztria "nem viselkedett valami szépen". 
 
Paul Lendvai, magyar származású neves osztrák publicista egyebek között aláhúzta, hogy különbséget kell tenni a normális gazdasági vetélkedés és a politikai neheztelés között. Szerinte a globalizáció és a nemzetközi összevonások szemszögéből nézve az OMV-nak igaza van, amikor az egyesülést szorgalmazza. Úgy vélte, hogy a Mol mögött "talán Magyarország legnagyobb hatalommal rendelkező és leggazdagabb embere áll: Csányi Sándor OTP-vezér".

Megítélése szerint Gyurcsány, ha megkésve is, olyan liberális reform- és gazdasági vonalat képvisel, amely a legjobb Magyarországnak. Ám, mivel egyaránt nyomás alatt áll mind a Fidesz, mind saját pártja részéről, meg kell mutatnia, hogy fellép a magyar érdekek képviseletében, akár a szociáldemokrata osztrák kancellárral szemben is - fejtette ki, hozzáfűzve: nemzetiebbnek kell tűnnie, mint amilyen valójában.
 
Martin Bartenstein osztrák gazdasági miniszter a magazinnak adott interjújában leszögezte, hogy az OMV-Mol ügynek remélhetőleg semmilyen kihatása sem lesz a magyar-osztrák kereskedelmi kapcsolatokra.
 
A Profil megállapítja: amíg a két olajipari konszern jövője nem tisztázódik véglegesen, valószínűleg a politikai kapcsolatok is feszültek maradnak.

"Ausztria túlságosan is rájátszott a gazdag nagybácsi szerepére, miközben egyre fukarabbá vált" - fogalmazta meg bírálatát Othmar Höll, a Nemzetközi Politika Intézetének szakértője, felidézve, hogy a "stratégiai partnerség" meghirdetésével egy időben Bécs felére csökkentette a reformországoknak nyújtott gazdasági támogatását.
 
Epés megjegyzést fűzött a témához az osztrák zöldek külpolitikai szóvivője. A regionális partnerséget mindig csak akkor húzzák elő a varázskalapból, amikor valamit akarnak a többiektől - mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gulyásfasiszták: osztrák magazin a Magyar Gárdáról

Gulyásfasiszták címmel közölt kétoldalas cikket hétfőn megjelent számában a Profil című osztrák hetilap. A lap alcímében megállapította, hogy a szélsőjobboldali Magyar Gárda létrehozása a határokon túl is feltűnést keltett, ám néhányan a magyar politikai elitből üdvözölték azt.

MTI Gazdaság

Ausztria előretör Kelet-Európában

A vártnál jobbak az osztrák gazdaság rövid távú kilátásai, elsősorban annak köszönhetően, hogy legfontosabb piacán, Németországban bizonyára viszonylag erős marad a konjunktúra, valamint az Európai Unió új tagországaiban jók az esélyei az előretörésre, vélik a WIFO gazdaságkutató intézet szakértői.

MTI Gazdaság

Az osztrák kormány is feltakar az OMV mögé

Az OMV olaj- és gázipari konszern számíthat az osztrák kormány támogatására abban a szándékában, hogy szövetségre lépjen a magyar Mol-lal – erősítette meg a Kurierben Martin Bartenstein gazdasági miniszter.

MTI Gazdaság

Ausztria támogatná a Mol és az OMV fúzióját

Ausztria támogatna egy ajánlatot az osztrák OMV és a magyar Mol fúziójára vonatkozólag - idéz a Bloomberg pénzügyi hírügynökség a Martin Bartenstein osztrák gazdasági miniszterrel a hétvégén készített interjújából.

MTI Itthon

Ausztria kártérítést fizetett a Lapincs tavalyi szennyezése miatt

Ausztria megtérítette a Lapincs februári olajszennyezésével okozott károkat - tájékoztatott Nádor István, a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője. Az osztrákok 7 millió forintos kártérítése a napokan érkezett meg az igazgatósághoz.