szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Erőszakossá fajultak a sorozatos áramkimaradások és áremelések miatt kirobbant utcai tüntetések vasárnap a libanoni fővárosban; a demonstrálók és a rendőrök összecsapásaiban nyolc ember életét vesztette, tucatnyi pedig megsebesült.

Fuád Szinjóra miniszterelnök nemzeti gyásznapot hirdetett hétfőre, és elrendelte az oktatási intézmények bezárását. A parlamenti többség azzal vádolta meg a Szíria- és Irán-barát ellenzéket, hogy politikai célokra használja fel az elégedetlenkedést, csak a káoszt szítja tovább. A síita ellenzék visszautasította ezt a gyanúsítást.

Helyi idő szerint délután négy órakor kezdődtek az incidensek Bejrút déli, síiták lakta részén, ahol fiatalok autógumikat gyújtottak fel az utcán, hogy az áramkimaradások miatti tiltakozásuk jeléül megállítsák a közlekedést. Katonák megtisztították az utat, de a tüntetők visszatértek, és köveket hajigáltak a katonákra, akik levegőbe leadott lövésekkel próbálták feloszlatni a tömeget.

Újabb zavargások várhatók

Pontosan nem tudni, hogy ki és milyen körülmények között adta le az első végzetes lövést, amelynek következtében életét vesztette a síita Amal ellenzéki mozgalom egyik tagja. Egyes televíziókban orvlövészekről beszéltek, mások szerint a tüntetők közül fegyveresek lőttek a katonákra. A zavargások villámsebesen tovaterjedtek, és a demonstrálók Bejrút több körzetében autógumikat és kukásautókat gyújtottak fel, lezárták a főváros repülőterére vezető főút egyes szakaszait. Hasonló tiltakozó akciók voltak Libanon más déli városaiban is.

A tüntetők amiatt tiltakoztak, hogy az utóbbi hónapokban már az egymillió lakosú Bejrútban is szünetel időnként az áramszolgáltatás. Libanonban az 1975 és 1990 közötti polgárháború lezárulása óta máig nem állították helyre teljesen az áramhálózatot. Az elmúlt hetekben gyakoriak voltak az áramkimaradások miatti megmozdulások, főként az országnak azokon a területein, ahol az ellenzéki erőknek jelentős bázisuk van.

A rendőrség és a hadsereg ellenőrzés alá vonta a helyzetet, a lövöldözés megszűnt a fővárosban, de a feszültség szinte kitapintható. A biztonsági erők arra számítanak, hogy a következő napokban újabb tüntetések lesznek.

Politikai válság

A közel-keleti országban hónapok óta politikai válság zajlik a hatalom megosztása és az új államfő személye körül a Nyugat-barát szunnita többség, illetve az Irán és Szíria támogatását élvező síita ellenzék között. Libanonnak november 24. óta nincs elnöke, és egy héttel ezelőtt a parlament ismét elhalasztotta az új államfő megválasztását a riválisok közti patthelyzet miatt.

Az Arab Liga külügyminiszterei vasárnap Kairóban tartott tanácskozásukon felszólították a libanoni politikai erőket, hogy jussanak végre dűlőre, és hozzák meg a döntést a parlament február 11-re kitűzött újabb - immár 14. alkalommal megrendezett - elnökválasztó ülésén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!