szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A második mandátumának utolsó évébe lépett George Bush amerikai elnök évértékelő beszédében arról beszélt, hogy az amerikai gazdaság biztos lábakon áll, és Irakban előrelépés történt a biztonság terén.

© AP
"Gazdaságunk a bizonytalanság korszakát éli át (...) hosszú távon az amerikaiak bizonyosak lehetnek a gazdaság növekedésében" - mondta a kongresszus két házának összevont ülésén, szokásos év eleji beszédében Bush.

Az elnök szerint az iraki csapaterősítés kétségkívül működik, az al-Kaida vereséget fog szenvedni, de még kemény harcok várhatók. Megjegyezte, egyelőre nincs jele annak, mikor kerülhetne sor jelentősebb csapatkivonásra.

Bush elnökségének nyolcadik évében az amerikaiakat több gond is emészti. Aggódnak a recesszió, a magas üzemanyagárak, a nagy költségvetési hiány, az iraki és afganisztáni háború, továbbá az Iránnal való összeütközés és a globális terrorizmus miatt. Amikor Bush 2001-ben átvette az elnöki hivatalt, még nem volt büdzséhiány, az amerikai katonák nem háborúztak, és Bush népszerűsége meghaladta a 60 százalékot. Most viszont a legalacsonyabb, 30 százalék körüli.

Bush elnök a hírtelevíziókban egyenesben közvetített beszédében sürgette a törvényhozást, hogy minél előbb fogadja el a 150 milliárd dolláros gazdaságösztönző csomagot. A szenátust figyelmeztette, hogy ne növelje meg a csomag kereteit. A republikánus szárny nagy tapssal jutalmazta azt a kijelentését, hogy minden adóemelési javaslatot megvétóz.

A két előválasztási forduló közé "beszorított" értékelésében Bush figyelmeztette Iránt: az Egyesült Államok szembeszáll azokkal, akik fenyegetik az amerikai erőket, megvédi szövetségeseit és érdekeit a Perzsa-öbölben. Bush támogatásáról biztosította a béketárgyalásokat folytató Izraelt és a palesztinokat. Arra kérte a kongresszust, hogy tegye állandóvá azt a törvényt, amely engedélyezi a hírszerző ügynökségeknek a hazai lehallgatásokat a terrortámadások megelőzése érdekében.

Az elnök arról is beszélt, hogy csökkenteni kell az Egyesült Államok olajfüggőségét. Úgy fogalmazott, Amerika biztonsága, jóléte és környezete is ezt követeli meg. Egy nemzetközi "tiszta technológiai alapítvány" létrehozását kezdeményezte, amihez Amerika a következő 3 évben 2 milliárd dollárral kíván hozzájárulni. Az alapítvány célja a tiszta energiatechnológiák előmozdítása és a klímaváltozás elleni küzdelem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!