szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Európa-barát koalíciót remél Szerbiában az Európai Parlament (EP) elnöke annak ellenére, hogy a belgrádi demokrata erők nem rendelkeznek a kormányalakításhoz szükséges parlamenti többséggel.

Kostunica. Ismét sok függ tőle
© MTI/AP
Mindezt Hans-Gert Pöttering, az EP elnöke fogalmazta meg egy mai sajtónyilatkozatában, s egyidejűleg a kormányalakítási tárgyalásokat megkezdő volt szerb miniszterelnököt, Vojislav Kostunicát az ország "európai jövőjét" szem előtt tartó koalíció megalakítására szólította fel. A német konzervatív politikus az ezzel kapcsolatos felelősségvállalásra sürgette Kostunicát, s egyben azt a reményt fogalmazta meg, hogy a  korábbi kormányfő az Európa-barát pártokkal keresi a megoldást.

Pöttering szerint az Európai Uniónak az együttműködés erősítése érdekében továbbra is "kitárt karokkal" kell közelítenie Szerbia felé. Ugyanakkor hozzátette: mindez csak addig érvényes, amíg ez a közeledés Belgrád részéről hasonló fogadtatásra talál.

A német kormánypolitikusok meglehetősen visszafogottan reagáltak a szerbiai választási eredményekre, ami megfigyelők szerint a kialakult helyzetből fakadó bizonytalanságot tükrözi. Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter üdvözölte, hogy a Borisz Tadics államfő vezette demokratikus erők szerezték a legtöbb szavazatot, s azt a reményt fogalmazta meg, hogy folytatódik az Európai Unió és Szerbia közötti közeledés.

Német parlamenti politikusok ugyanakkor nyilatkozataikban az EU  felelősségére figyelmeztettek, hangoztatva, hogy Szerbiát a kialakult helyzetben semmiképp nem szabad elszigetelni. Úgy értékelték, hogy Belgrád az unió felé vezető úton újabb nagy kihívások előtt áll, s ezek leküzdéséhez még inkább segítségre van szüksége.

Az Európai Parlament magyar delegációi üdvözlik a győztes szerb demokratákat. Szerbia valamennyi állampolgárának az az érdeke, hogy az európai integráció iránt elkötelezett kormánya alakuljon - vélte  Brüsszelben kiadott közleményében az SZDSZ európai parlamenti delegációja, jelesül Szent-Iványi István. Előző nap az MSZP EP-delegációját vezető Tabajdi Csaba is közleményben üdvözölte az integrációpárti erők győzelmét, míg a legnagyobb EP-frakció, a néppárti képviselőcsoport francia elnöke, Joseph Daul úgy vélekedett, hogy Borisz Tadics pártjának első helyével Szerbia "Európa felé fordult". Tabajdi szerint "noha a radikalizmusnak még mindig sok híve van, de a Koszovó függetlenségének kikiáltását követő felfokozott nacionalista hangulat és az EU által elkövetett hibák ellenére a legtöbben az európai jövőre szavaztak". A szocialista képviselő szerint az EU részéről most a legfontosabb, hogy tovább segítse az Európa-párti szerb erőket országuk felzárkóztatásában és modernizálásában. Ebben kulcskérdés a teljes vízummentesség mielőbbi megadása, valamint az április 29-én aláírt stabilitási és társulási megállapodás mielőbbi ratifikálása.

Mindkét magyar képviselő gratulált a magyar koalíciónak, hogy négy képviselőt tudott a szerbiai parlamentbe juttatni. Tabajdi úgy vélte, a vajdasági összefogás "az erdélyi magyarság számára is példaértékkel bír".
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A demokratikus erők lesznek többségben Szerbiában

Nagy valószínűséggel a demokratikus erők lesznek többségben a vasárnapi választás nyomán megalakuló szerb parlamentben, de hogy kik alakítanak majd kormányt, az a további pártközi tárgyalások eredményétől függ.

MTI Világ

Tadics pártja vezet a szerb választásokon

Az első hivatalos részeredmények szerint Borisz Tadics elnök uniópárti Demokrata Pártja vezet a vasárnapi szerbiai előre hozott parlamenti választásokon. A szerb radikálisok vitatják az uniópárti erők győzelmét.

MTI Világ

A legidősebb szerb nem szavazhatott

Nem szavazhatott Szerbia legidősebb állampolgára a vasárnapi parlamenti és helyhatósági választáson, mert nem voltak rendben a hivatalos iratai, s ezért nem tudta az előírásoknak megfelelően igazolni személyazonosságát.