szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyar idő szerint éjfélkor zártak az első urnák az Egyesült Államokban, az ország történetének leghosszabb kampányát követő választásán. Néhány órával később pedig kiderült, hogy a demokrata Barack Obama győzött, és ezzel ő lesz az USA első afro-amerikai elnöke, az ország 44. demokratikusan megválaszottt vezetője. A választás napjának eseményei percről percre.

Most érkezett

Újabb jelentős állam Obamáé

A CNN előrejelzése szerint Obama nyeri Pennsylvania állam 21 elektori voksát. Ezt a republikánus kampánystáb nagyon szerette volna elkerülni. Jelen állás szerint Obamának 102, McCainnek 34 elektora van.

Floridában közel 40 százalékos feldolgozottságnál Obama vezet, hasonló a helyzet Észak-Karolinában 12 százalékos feldolgozottságnál (56-44 Obamának). Texasban egy százalékos a feldolgozottság jelenleg, itt 51-49 százalék a megoszlás McCain javára.

Barack Obama nyerte az amerikai elnökválasztást, s ezzel ő lesz az USA 44. elnöke, az első afrikai-amerikai, aki betöltheti a világ legerősebb országának vezetői posztját.

A demokrata jelölt ellenfele, a republikánus John McCain elismerte vereségét, gratulált ellenfelének, és híveit összefogásra, a társadalmat megosztó különbségek átlépésére szólította fel.

A választás napjának eseményeit az alábbiakban követheti nyomon percről-percre.

© AP



Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Obama megnyerte New Hampshire-t a CNN szerint

A hírtelevízió előrejelzései szerint az állam 4 elektori voksa tehát a demokrata jelölthöz kerül. A feldolgozottság még csak 9 százalékon áll. A CNN műsorvezetője, Wolf Blitzer szerint ez különösen fájdalmas veszteség lehet John McCainnek.

A választói preferenciák elemzéséből kiderül, az állam csaknem összes fókuszcsoportjában a demokrata elnökjelölt a népszerűbb. A magasan képzett választók 70 százaléka döntött Obama mellett.

Obama fő stratégája bizakodó

David Axelrodnak Obama fő stratégájának tetszik amit eddig lát. A szakember a CNN-nek adott interjújában inspirálónak nevezte, hogy sok ember ment el szavazni és a szavazóhelyiségek előtt egész nap hosszú sorok kígyóztak.

Obama jelenleg a családjával otthonában tartózkodik. Korábban kosárlabdával múlatta az időt, ez már-már hagyomány számára a választási napokon, korábban az előválasztások során is ez volt a szokása. Axelrod szerint még korai messzemenő következtetéseket levonni, nem akarnak előre inni a medve bőrére.

Nyolc állam és a főváros Obamáé, két újabb McCainé lehet

A CNN hírtelevízió előrejelzései szerint a következő államok elektori szavazatait Barack Obama demokrata jelölt gyűjti be (zárójelben az adott állam elektori szavazatainak száma): Massachusetts (12), Connecticut (7), Delaware (3), Illinois (21), New Jersey (15), Maine (3), Maryland (10), Washington D.C. (3). Oklahoma 7 és Tennessee állam 10 elektora John McCainé.

Ezzel Obamának 77, McCainnek 34 elektori szavazata van a szükséges 270-ből.

15 állam és a főváros urnái zárnak hamarosan

Alabama, Connecticut, Delaware, Florida, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Mississippi, Missouri, New Hampshire, New Jersey, Oklahoma, Pennsylvania, Tennessee és Washington D.C. szavazóhelyiségei is bezártak, a számok hamarosan érkeznek.

Az előrejelzések szerint Dél-Karolina 8 elektori voksát a papírforma szerint John McCain gyűjtheti be, igaz, a feldolgozottság még csak 1 százalékon áll. Ezzel McCainnek összesen 16, Obamának 3 elektori szavazata van. Az elnökséghez 270 elektorra van szüksége a jelölteknek.

McCain meglepetést okozhat?

Floridában 4 százalékos feldolgozottságnál Obama 55 százalékon, McCain 45 százalékon áll. A déli állam 27 elektori szavazatot jelent a győztesnek. Indianában 21 százalékos feldolgozottságnál továbbra is szoros a verseny, 51-48 McCain javára.

Barack Obama és John McCain második televíziós vitája közben
© AP

Az összesített szavazatok 1 százalékos feldolgozottságnál 51-48-as arányban vezet, közel 65 000 voks a különbség.

James Carville demokrata stratéga Obama fölényes győzelmére számít, Alex Castellanos republikánus elemző szerint McCain meglepetésszerűen lecsaphat néhány választókörzetre, s a végső verseny szorosabb lehet, mint amit előzetesen gondoltak a szakemberek.

Újabb kulcsfontosságú államok eredményei hamarosan

Floridából már érkeznek a számok. A 27 elektori szavazat eloszlását meghatározó versenyben jelenleg Obama vezet 2 százalékos feldolgozottságnál. Virginia egyelőre McCain felé hajlik . Indiana államban 14 százalékos feldolgozottságnál McCain 52-47-re vezet a százalékos eloszlásban.

Egyelőre még korai következtetéseket levonni. Négy évvel ezelőtt ilyenkor még Kerry sikerét vetítették előre hasonló feldolgozottságnál.

Korai számok, kékülő megyék

Indiana államban 12 százalékos feldolgozottságnál McCain 2 százalékponttal vezet, azonban az egyes megyékben már most jóval több demokrata szavazatot adtak le, mint négy évvel ezelőtt. Obama azokban a megyékben is szorongatja ellenfelét, amelyeket jelenleg a republikánus jelölt nyer meg.

Hologramként jelentkezett be a CNN egyik tudósítója

Jessica Yellint, a CNN riporterét forradalmi módon kapcsolták Chicagóból, ahol több ezren várják Barack Obama győzelmét.

A chicagói Grant Parkban több ezer szimpatizáns várja a demokrata jelöltet, aki egy közeli szállodában figyeli az eseményeket. A televíziózás történetében először láthattak a nézők hologram-kapcsolást, amely leginkább a Csillagok háborúja című filmből ismert holografikus kivetítőre emlékeztet.

Obama nagy előnyét mutatják az exit poll felmérések

A demokrata párti jelölt, Barack Obama nagy előnyét mutatják a keddi amerikai elnökválasztáson a fontos ingadozó államokban készült exit poll felmérések - közölte a The Huffington Post hírportál, figyelmeztetve, ezekkel az adatokkal óvatosan kell bánni.

1 2 3 4 5 6 7 8 9
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Obama vezet, de sok a biztonytalan

Barack Obama, az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje a legfrissebb közvélemény-kutatás szerint hét ponttal, 50-43 arányban vezet republikánus riválisa, John McCain előtt.

hvg.hu Kult

Intim pillantás egy kampány kulisszái mögé

Minden idők leghosszabb elnökválasztási kampánya a végéhez közeledik az Egyesült Államokban. A demokrata és a republikánus jelölt küzdelmét politikai valóságshow gyanánt szinte a nap 24 órájában csaknem testközelből lehetett követni. Ezen a héten a Verzió Filmfesztiválon Robert Drew dokumentumfilmjéből megtudhatjuk, honnan indult a ma már természetesnek vett, mindenre kiterjedő médialefedettség, amely a politikai csatározásokat övezi.

ATV Világ

Kormányváltás: kikből állhat az új kabinet?

Már csak órák kérdése és megkezdődik valószínűleg minden idők egyik legizgalmasabbnak ígérkező amerikai elnökválasztása. A több mint egy éve zajló, agymosással felérő kampány során a jelöltek szinte minden eszközt bevetettek, s rövidesen kiderül, hogy ki sáfárkodott jól a módszerekkel. Összeállításunkban megvizsgáljuk, az egyes jelöltek győzelme esetén kik kerülhetnek az elnöki kabinet fontosabb bársonyszékeibe.