Újdelhi 50 körözött terrorista kiadását követeli Iszlámábádtól. Kövesse az eseményeket és azok hatását a hvg.hu-n percről percre!
Most érkezett
Pakisztán hajlandó együttműködni
Kemény fellépést ígért a terrorakciókban részt vett, Pakisztánban bujkáló elemekkel szemben Aszif Ali Zardari pakisztáni elnök. Zardari Condoleezza Rice amerikai külügyminiszterrel folytatott megbeszélésén ígéretet tett arra is, hogy országa együttműködik Indiával a tettesek kézre kerítésében. Hangsúlyozta: Pakisztánnak eltökélt szándéka biztosítani, hogy területét ne használhassák fel semmilyen terrorcselekményhez.
Újdelhiből villámlátogatásra Iszlámábádba érkezett Rice is elégedetten nyilatkozott a pakisztáni vezetők elkötelezettségéről. Úgy értékelte: a fiatal polgári kormány semmiképpen nem akarja, hogy összefüggésbe hozzák terroristákkal. Éppen ezért nevezte fontosnak, hogy Pakisztán kivizsgálja, kik álltak a támadások hátterében és ne titkoljon el semmit ezzel kapcsolatban.
Percről percre
Késleltetett támadás
További részletek derültek ki a pályaudvaron talált bombákról. A pokolgépek hasonlóak voltak a Tádzs Mahal és az Oberoi szálloda, valamint a Leopold kávéház előtt talált robbanószerkezetekhez. A televízió a rendőrségre hivatkozva azt jelentette, a pokolgépeket "abban a reményben helyezték el, hogy később robbannak fel".
A rendőrség robbanószerkezeteket talált a főpályaudvaron
A rendőrség szerdán bejelentette, hogy pokolgépeket talált és hatástalanított a mumbai főpályaudvaron. A pályaudvar a múlt heti merényletsorozat egyik célpontja volt. Az NDTV televízió szerint Vilaszrao Desmukh, Mahárástra szövetségi állam főminisztere a tervek szerint szerda este a pályaudvarra látogatott volna. A CNN/IBN televízió szerint a robbanószerkezeteket még november 26-án, a merényletsorozat első napján helyezték el a nyugat-indiai város főpályaudvarán.
Rice Újdelhiben
Újdelhibe érkezett szerdán Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter, hogy a terrorizmus elleni együttműködésről tárgyaljon az indiai vezetőkkel. Az amerikai diplomácia vezetője egyúttal igyekszik enyhíteni a feszültséget India és Pakisztán között.
Hontalanok követték el a merényleteket?
Állampolgárság nélküli fegyveresek követték el a terrorista merényleteket - mondta Aszif Ali Zardari pakisztáni elnök kedden a CNN-nek adott interjúban. "Úgy vélem, olyan hontalan fegyveresekről van szó, akik az egész térségben tevékenykednek (...) és az egész világot túszul ejtik" - fogalmazott az elnök. Ismét határozottan tagadta, hogy bármilyen felelősség terhelné a támadásokért a pakisztáni államot. "Mi is áldozatok vagyunk" - mondta a politikus az amerikai hírtelevíziónak. Megkérdőjelezte azt az indiai állítást is, hogy az egyetlen túlélő merénylő pakisztáni állampolgár.
Nem várható háború Pakisztán és India között
Tovább romolhat a pakisztáni-indiai viszony a mumbai merényletek után, de háború valószínűleg nem lesz a két ország között - mondta Róna Ottó, a Külügyminisztérium főosztályvezetője kedden. Szerinte a probléma megoldásához a nagyhatalmak közvetítésére lesz szükség.
India nem fontolgat katonai válaszlépést
India nem fontolgat katonai válaszlépést a mumbai merényletekre - közölte kedden Pranab Mukherdzsi indiai külügyminiszter. "Senki sem beszél katonai akcióról" - szögezte le a miniszter, amikor az újságírók arról kérdezték, milyen lépésekhez folyamodhat India válaszul a legalább 183 halálos áldozatot követelő terrortámadásokra.
Újdelhi 50 körözött terrorista kiadását követeli Iszlámábádtól
Az újdelhi külügyminisztérium közleménye szerint a tárca hétfőn jegyzéket adott át a pakisztáni nagykövetnek, s ebben tudatta: "pakisztáni elemek" követték el a 188 halálos áldozatot követelő vérengzést. India a Laskar-e-Taiba betiltott pakisztáni szervezetet gyanúsítja a múlt heti támadások elkövetésével. India többek között a Laskar-e-Taiba vezetőjének, Háfiz Szájednek a kiadását követeli. A névsorban mintegy ötven ember neve szerepel, így Davúd Ibrahimé, az 1993-as mumbai merényletek kitervelőjéé, aki az Indiában körözött személyek listáját vezeti. Úgy tudni, hogy Pakisztánban él, amit Iszlámábád tagad. A pakisztáni tájékoztatási miniszter kedden csak annyit mondott, hogy "válaszolni fognak az indiai jegyzékre."
Pakisztáni kormányfő: Indiának bizonyítania kell a vádakat
Bizonyítékot kell szolgáltatnia Indiának arra a vádjára, hogy pakisztániak voltak a mumbai merénylők - jelentette ki kedden a pakisztáni miniszterelnök. "Megneveztek egyes szervezeteket... de ez nem bizonyíték. Ha fel tudnak mutatni bizonyítékokat, készek leszünk teljes mértékben együttműködni" - mondta a CNN amerikai hírtelevíziónak Juszuf Raza Gilani.
Gilani egyúttal cáfolta, hogy nézeteltérések lennének kormánya és a hadsereg között, miután Iszlámábád szombaton úgy döntött, hogy az előzetes bejelentés ellenére mégsem küldi Indiába a pakisztáni titkos szolgálat vezetőjét segítségül a mumbai merénylet körüli nyomozásban, hanem csupán egy egyszerű ügynök utazott a szomszéd országba. A pakisztáni kormányfő ugyancsak cáfolta azokat az értesüléseket, melyek szerint a pakisztáni hadsereg visszavonhatja egységeit az északnyugati területekről, ahol az al-Kaida terrorista hálózathoz kötődő tálibok ellen harcolnak, hogy átvezényeljek őket az Indiával határos keleti zónába.
Pokolgép robbant Indiában egy vonaton
Az időzített pokolgéppel végrehajtott robbanás a reggeli órákban történt, az Asszám szövetségi állam központjától, Gauhátitól háromszáz kilométerre délre található Diphú vasútállomásán. Egyelőre senki sem vállalta a terrorakciót, de a hatóságok a Karbi Longri Nemzeti Felszabadítási Front nevű törzsi lázadó csoportra gyanakszanak, amely immár öt éve harcol az autonómiáért Asszámban. A feltételezések szerint nincs összefüggés a diphúi robbanás és a múlt heti, a legfrissebb hivatalos adatok szerint 188 halálos áldozattal és 313 sebesülttel járó mumbai terrorista támadások között.
© AP |