szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kötet megjelenése előtt alig egy hónappal leállították egy holokauszttúlélő életrajzi regényének kiadási munkálatait az Egyesült Államokban, mert kiderült, hogy kulcsfontosságú részeket kitalált a szerző. A történetből tavasszal filmet forgatnak Magyarországon.

Herman Rosenblat Angel at the Fence (kb. Angyal a szögesdrótkerítésnél) című műve szerint a szerző és felesége a buchenwaldi koncentrációs tábornál ismerkedett meg. A későbbi férj rab, a feleség pedig egy környékbeli, magát kereszténynek álcázó zsidó család sarja. A szögesdrót választja el őket, amikor tizenévesen megismerik egymást. Hónapokig tart a kapcsolat, a lány ételt is visz a fiúnak, akit aztán áthelyeznek egy másik táborba, de a háború után New Yorkban újra találkoznak és összeházasodnak - ez a szerelmi szál Rosenblat önéletrajzi ihletésű regényében, amely februárban jelent volna meg a Penguin kiadói csoporthoz tartozó Berkeley Books-nál, a szerző azonban bevallotta, hogy a megismerkedés története fikció.

A kiadó ezért úgy döntött, hogy nem jelenteti meg a könyvet, és visszaköveteli a honoráriumot. A memoár többi része - Rosenblat és testvérei megmenekülése a haláltáborból - eredeti forrásokkal alátámasztott történeti valóság, de a szerző "a holokausztot túlélő szerelem" meséjének köszönheti hírnevét. A Miamiban élő, most 79 éves lengyel származású férfi a kilencvenes években kezdte el mesélni, még Oprah Winfrey tévéműsorába is eljutott vele kétszer. "Ez a legszebb szerelmi történet, amelyet valaha bemutattunk a műsorban" - mondta az egyik adásban Oprah Winfrey.

Sokan attól tartanak, hogy a botrány a holokauszttagadók malmára hajtja a vizet. "A holokauszt nem szívmelengető, hanem szívbe markoló tapasztalat. Ez az ügy is rávilágít arra, hogy a mi kultúránk nehezen, vonakodva szembesül a holokauszttal, és hogy nagy szükség lenne igazi emlékiratokra, amelyek a haláltáborok valódi világát mutatják be" - mondta Ken Waltzer, a Michigan állami egyetem szakértője. 

Többen régóta gyanakodtak, hogy Rosenblat hazudik. Történészek például azért, mert szerintük egy ilyen találkozás elképzelhetetlen lett volna a koncentrációs táborban a barakkok mögött a szögesdrótnál. Családtagok is sejtették, hogy Herman Rosenblat meghamisítja a valóságot, egyik testvére ezért jó ideje már beszélni sem hajlandó a magát az utolsó pillanatban leleplező szerzővel. 

Az igazként elbeszélt történet alapján gyermekkönyv is készült, jövőre pedig játékfilmet forgatnak Magyarországon, a tervek szerint márciustól. "Egy holokauszttúlélő szavában nem kételkedik az ember" - mondta Harris Salomon, a 25 millió dolláros filmprojektet finanszírozó Atlantic Overseas Pictures elnöke. "Én hittem neki" - mondta.

A forgatókönyvet most átírják. "Két sztori lesz a filmben. Az egyik a szerelem kitalált története lesz, amelybe betör a valóság, Herman Rosenblat igaz története. Úgy mutatjuk be őt, mint egy embert, aki valami nagyon rosszat tett" - mondta Harris Salomon. 

Rosenblat könyve az irodalmi hamisítások hosszú sorát gyarapította volna, ha megjelent volna. Az igazként eladott fikciós könyvek kategóriáján belül a holokauszttúlélési történetek között lenne a helye, azzal a különbséggel, hogy a szerző valóban megjárta a buchenwaldi haláltábort. Legutóbb idén februárban robbant ki hasonló botrány, akkor Mischa Defonseca vallotta be, hogy ő találta ki az amerikai könyveladási sikerlistákra felkerült kötetének főszereplőjét, a nácik elől bujkáló zsidó kislányt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!