szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közel kéthetes szünet után kedd reggel újraindult az orosz földgázszállítás Európába, amit az Európai Unió szakemberei is ellenőriznek. A gázfolyam közép-európai idő szerint 8.30 körül indult újra, Magyarországra kedden 13.20-kor érkezett meg a gáz Ukrajna felől Beregdaróchoz. Kedden várhatóan 10 millió köbméter földgáz jöhet Ukrajna felől, és további kétmillió köbméter az ausztriai Baumgarten felől.

Most érkezett

A Budapesti Erőmű visszaállt a gáztüzelésre

A Budapesti Erőmű problémamentesen visszaállt a gáztüzelésre - közölte Hónig Péter, a társaság vezérigazgató-helyettese. Hozzátette: a műszaki átállást követően most készül a mérleg: jelentett-e  többletköltséget az olajtüzelésre átállás, érte-e veszteség a társaságot. Az olajkészleteket most töltik fel - fűzte hozzá Hónig Péter. A korábbi tájékoztatás szerint az áramtermelő erőműveknek 16 napra elegendő olajtartalékkal kell rendelkezniük. Az erőművekben január 6-án 20.30 órától kellett átállni a földgázról az olajtüzelésre, miután a rendszerirányító FGSZ Földgázszállító Zrt. elrendelte az I. kategóriába tartozó felhasználók gázfogyasztásának korlátozását. Ukrajna ugyanis január 6-án 15.30 órakor megszüntette az orosz földgáz tranzitját Magyarországra.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
5 6 7 8 9
27

Szlovénia nem függ az oroszoktól

Szlovénia legnagyobb gázszállítója, a Geoplin az orosz gáz kiesése miatti válságos időszakot át tudja hidalni, elsősorban az Algériából és Ausztriából érkező földgázmennyiséggel - olvasható a szlovéniai Népújságban.

IEA: Oroszország nem megbízható

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint Oroszország elvesztette megbízható európai gázszállítói státusát, miután az EU országai napok óta nem kapják az orosz gázt. Az IEA vezető közgazdásza, Faith Birol egy madridi konferencián nyilatkozott erről. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) a vezető ipari országok energiaügyi tanácsadója, Lengyelországot tavaly ősszel 28. tagként vette fel tagországai közé.

Az EU csatlakozna az orosz-ukrán csúcshoz

Az Európai Unió kész csatlakozni a hét végén tartandó orosz-ukrán csúcstalálkozóhoz, amely a gázválság megoldását célozza - közölte csütörtökön Brüsszelben az Európai Bizottság szóvivője.  Legfőbb ideje, hogy megtartsák a magas szintű orosz-ukrán találkozót - fogalmazott Johannes Laitenberger. Mint közölte, az EU részéről Andris Piebalgs energiaügyi biztos, valamint Martin Riman, a soros elnökséget ellátó Csehország energiaügyekben is illetékes ipari és kereskedelmi minisztere fog csatlakozni a Moszkvában tartandó megbeszélésekhez. Laitenberger szerint Brüsszel azt várja az orosz és az ukrán féltől, hogy tárgyalásaikat a megoldásra való határozott törekvés hassa át. Európa immár több mint egy hete nem kap orosz gázt, az orosz-ukrán gázelszámolási vita következtében.

Elégedetlenek vezetőikkel az ukránok

Egy közvéleménykutatás adatai szerint az ukránok 53,8 százaléka helyteleníti saját hatóságainak az orosz-ukrán gázkonfliktus kapcsán hozott döntéseit.

Sólyom: a bizonytalanság a gázkrízis megoldása után is fennmarad

Ha az Európát sújtó gázellátási nehézségek pillanatnyilag meg is oldódnának, a "bizonytalanság fenyegetése" éppúgy fennmarad, mint a két évvel ezelőtti hasonló krízis után - mondta Sólyom László köztársasági elnök a Magyarországon akkreditált diplomáciai missziók vezetőinek tiszteletére adott újévi fogadáson csütörtökön, Budapesten.

Az államfő szerint a gázkrízissel kapcsolatban a szolidaritás fontossága az azonnali tanulság. Szükség van az együttműködésre azon államok között, amelyek kevésbé függnek az orosz gáztól, és ki vannak szolgáltatva neki. Sólyom László örömét fejezte ki, hogy Magyarország, noha maga is súlyosan veszélyeztetve volt, segített három, még rosszabb helyzetben lévő balkáni államnak.

Feloldották a gázkorlátozást

Feloldották délelőtt 10 órától az I-es kategóriába tartozó ipari fogyasztókra vonatkozó gázkorlátozást - jelentette be Molnár Csaba energiaügyi miniszter. Közölte azt is: a Mol kész 1-1,5 millió köbméter gázt juttatni Szlovákiának, ha azt igénylik és fogadni tudják.

Áramot adunk el Szlovákiának, ha akarják

Kisegíti a válsághelyzetbe került szlovák villamosenergia-rendszert a Magyar Villamos Művek, amennyiben a Slovenské Electarne (SE) igényt tart rá - állapodott meg Mártha Imre, az MVM vezérigazgatója a szlovák villamos művek vezetőivel.

Moszkvában összeülnek az orosz és az ukrán kormány képviselői

Az orosz és az ukrán kormány képviselői szombaton Moszkvában megvitatják az orosz gázszállítással kapcsolatos kérdéseket - erről állapodott meg szerda éjfélkor lezajlott telefonbeszélgetése során Vlagyimir Putyin orosz és Julija Timosenko ukrán miniszterelnök.

Julija Timosenko emellett táviratot küldött az orosz kormányfőnek, amelyben szavatolta, hogy Ukrajna maradéktalanul továbbítja az EU-nak azt a gázt, amelyet Oroszország pumpál az ukrán tranzitvezeték-rendszerbe, kivéve azt a nyolc százaléknyi gázmennyiséget, amelyet gáztovábbító rendszert berendezései fogyasztanak (műszaki gázt). A táviratban az ukrán kormány garanciát ad az orosz kabinetnek a műszaki gáz kifizetésére, mihelyt meghatározták az Ukrajnának szánt orosz gáz árát.

Putyin: csökkenni fog a gáz ára

A gáz ára óhatatlanul csökkeni fog az év folyamán - közölte Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök. Egyben határozottan cáfolta azokat a nyugati véleményeket, hogy Oroszország diktálja a gázárakat.

1
5 6 7 8 9
27
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!