Közel kéthetes szünet után kedd reggel újraindult az orosz földgázszállítás Európába, amit az Európai Unió szakemberei is ellenőriznek. A gázfolyam közép-európai idő szerint 8.30 körül indult újra, Magyarországra kedden 13.20-kor érkezett meg a gáz Ukrajna felől Beregdaróchoz. Kedden várhatóan 10 millió köbméter földgáz jöhet Ukrajna felől, és további kétmillió köbméter az ausztriai Baumgarten felől.
Most érkezett
Bulgária kártalanítási igényét vizsgálja a Gazprom
A Gazprom megvizsgálja Bulgária kártalanítási igényét a január első felében elmaradt gázszállítás miatt, mondta az orosz Gazprom gázvállalat vezérigazgató-helyettese, Alekszandr Medvegyev Szófiában.
Percről percre
A Roszukrenergo elvesztette gázközvetítő szerepét
A Roszukrenergo cég nemcsak az orosz-ukrán gázüzletben közvetítőként betöltött szerepét vesztette el, hanem a Gazprommal szembeni adósságát az orosz monopólium átadta a Naftogaznak, amely ennek fejében el akarja venni a Roszukrenergo ukrán tárolókban lévő gázát - jelentették az orosz gazdasági lapok csütörtökön.
FGSZ: normál üzemmódban működik a földgázrendszer
Kedden kora délután óta ismét normál üzemmódban működik a magyar gázrendszer, az orosz gáz Ukrajnán keresztül a szerződésnek megfelelően 48 bar, plusz-mínusz 1 bar nyomáson érkezik - közölte az FGSZ Földgázszállító Zrt.
Az FGSZ szerint csütörtökön az ország fogyasztása várhatóan 50 millió köbméter lesz, amire a források rendelkezésre állnak. Az FGSZ közölte azt is, hogy Ukrajna felől minden nap különböző mennyiség érkezik az országba, annak megfelelően, hogy ez egyes napokon a gázkereskedők milyen mennyiségi igényeket jelentenek be.
A kereskedelmi mennyiség ezért naponta változik, fontos azonban, hogy a gáz a szerződésben rögzített 48 bar, plusz-mínusz 1 bar nyomáson érkezzen.
Vészüzemmódban az ukrajnai gázvezetékrendszer
Vészüzemmódban van az ukrajnai gázvezetékrendszer, ezért az illetékes ukrán hatóság megszigorította a vezetékrendszer ellenőrzését. Erre azután került sor, hogy az Oroszországból Európába irányuló gázszállítások ideiglenes leállítása miatt a gázvezetékek többségében a földgázt visszafelé áramoltatták a gáztározók irányából.
A vezetékrendszer még a "szovjet időkben" épült, több mint 60 éves. Azóta egyszer sem fordult elő, hogy megváltoztatták volna a gázáramlás irányát - emlékeztetett a hatóság képviselője. Nem lehet ezért tudni, milyen következményekkel járt ez a változás.
A Mi Ukrajnánk pártja óva int az orosz-ukrán gázszerződés felmondásától
Óva intette az orosz-ukrán gázmegállapodás felmondásától az ukrán nemzetbiztonsági tanácsot szerdán Kijevben Mikola Martinenko, az államfő mögött álló Mi Ukrajnánk-Népi Önvédelem (NU-NSZ) párt parlamenti frakcióvezetője. A politikus szerint nem kizárt, az ukrán nemzetbiztonsági tanács január 23-i ülésén olyan döntést hoz, amely kötelezné Julija Timosenko ukrán kormányfőt, hogy mondja fel a január 19-én az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz vezetői között létrejött tízéves gázszállítási megállapodást.
A szlovákok zokon vették az ukránok viselkedését
A szlovák államfő szerint Ukrajna a földgázválság idején nem volt megbízható, s amennyiben be szeretne lépni az Európai Unióba, akkor változtatnia kell viselkedésén. Ivan Gasparovic erről azután nyilatkozott, hogy szerdán Pozsonyban találkozott a szlovákiai vállalkozói szövetség képviselőivel.
Szerinte a gázválságnak nincs még vége, csupán félbe lett szakítva. "Félek tőle, de kimondom, hogy a válságot csak hosszabb vagy rövidebb időre megszakították. Ezt majd meglátjuk" - fejtette ki véleményét Gasparovic.
Az Emfesz továbbra is ellátja partnereit gázzal
Az Emfesz Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. továbbra is biztonságosan ellátja vevőit földgázzal – közölte Gallyas Igor, az Emfesz kommunikációs vezetője. Az Emfesz gázkereskedelmi tevékenysége nem függ össze azzal, hogy ellátója, a RoszUkrEnergo – keddi moszkvai bejelentése értelmében – nem szállít több földgázt Ukrajnának.
Gallyas Igor szerint az Emfesznek jelenleg 2015-ig szóló, érvényes szerződése van a RoszUkrEnergóval. A RoszUkrEnergo a Gazprom mérlegében konszolidált leányvállalata, így belátása szerint döntheti el, hogy kereskedelmi tevékenységét melyik leányvállalatán keresztül és milyen módon strukturálja.
A magyarországi energetikai cég kommunikációs vezetője hangsúlyozta, hogy a társaság folytatja tevékenységét a gázszolgáltatás különböző területein, az áramkereskedelemben és az erőműépítésben is.
A RoszUkrEnergónál korábban közölték, hogy még 11 milliárd köbméter földgázuk van ukrajnai tárolókban, és ebből három milliárd köbmétert 2009-ben az Emfesz kap meg. Az Emfesznek egyébként - a kedden lezárult közel három hetes gázkrízis után is – még 180 millió köbméternyi földgáza van magyarországi tárolókban. A RoszUkrEnergo Magyarországon kívül Romániába, Lengyelországba és Németországba is szállít földgázt.
A Balkánra is megérkezett az orosz földgáz
Szerda reggel a Balkánra is megérkezett az orosz földgáz. „Ma reggeltől a gázimport felújult Románia számára” - közölte az állami vezetéküzemeltető, a Transgaz főnöke, Ioan Rusu. Az orosz-ukrán gázvita miatt Románia január 7-e óta nem tudott orosz földgázt importálni.
A gázviszály lezárását óvatosan értékeli az orosz sajtó
Igen óvatosan értékelték az orosz-ukrán gázviszály lezárását jelentő, s remények szerint a jövendő hasonlókat elhárító kétoldalú megállapodást szerdán az orosz lapok. Az ellentmondó közléseket idézve rámutattak: nem tudni, végül mennyit fizet Ukrajna a gázért.
Normál üzemmódban a gázszállító-rendszer
A magyar szállítórendszer ismét a normál üzemmódban működik, a gázforgalmazási rend átállása kedden technikai probléma nélkül befejeződött - közölte az FGSZ Földgázszállító Zrt. A közlemény szerint kedden délután 13:20 perckor indult meg ismét az import földgáz szállítása Ukrajna irányából Magyarországra.
Kedden 10-11 millió köbméter földgáz érkezik Ukrajna felől, szerdától pedig a teljes megrendelt mennyiség. Szerdán a tranzittal együtt mintegy 30-34 millió köbméter gáz érkezésére számít az FGSZ Zrt.