szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kételyeit fejezte ki Mirek Topolánek, az Európai Unió elnöki teendőit ebben a félévben ellátó Csehország miniszterelnöke, hogy a Gázai övezetben kiújult konfliktusban gyors fegyvernyugvás érhető el.

Mint az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén, az elnökség prioritásait bemutató szerdai felszólalásában fogalmazott, a legfontosabb cél most az erőszak megállítása és a tűzszünet kihirdetése lenne, de a konfliktus múltja és a helyzet jelenlegi állása szerint kételkedik abban, hogy erre hamarosan sor kerülhet. Emlékeztetett arra, hogy a feszültség hatvan éve létezik, és "egyik napról a másikra aligha lehet megoldani". Az EP ezzel együtt olyan határozat elfogadására készül csütörtökön, amely nemcsak azonnali, hanem tartós tűzszünetet is követel, amelyet nemzetközi erőnek kell ellenőriznie.

Topolánek a nemzetközi gazdasági válság megoldását, az energiabiztonság növelését és az EU nemzetközi tekintélyének javítását említette meg három legfontosabb elnökségi célkitűzésként. Az orosz-ukrán gázvita következményeivel kapcsolatban rámutatott, hogy az EU-nak még nagyobb figyelmet kell fordítania beszerzési forrásainak szerteágazóbbá tételére, továbbá átláthatóbb, világosabb tartalmú energiaszerződésekre van szükség.

A cseh kormányfő kételyeinek adott hangot az uniós reformszerződés hatékonyságával kapcsolatban is. Úgy vélte, a jelenleg érvényben lévő nizzai szerződés jobb, mint az új, és még ha az ír lakosság idén el is fogadja a dokumentumot, az unió szerinte akkor is csak egy középszerű, "átlagos" megállapodáshoz jut.

Csehország az utolsó tagállamok közé tartozik, amelyek még nem hagyták jóvá az intézményrendszert korszerűsítő dokumentumot. Topolánek most leszögezte, hogy a cseh ratifikálás segítésére törekszik, emellett folytatja a tárgyalásokat a tervek szerint ősszel újra szavazó Írországgal is a siker érdekében.

Az elnökségi programról folytatott vitában felszólalt José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke is. Ő is kiemelte az energiabiztonság fontosságát, és arra figyelmeztetett, hogy az uniós gázcégek perre mehetnek orosz és ukrán partnereikkel szemben, ha a múlt héten leállított gázszállítások nem indulnak meg haladéktalanul.

A cseh programhoz magyar EP-képviselők is hozzászóltak vagy nyújtottak be írásos hozzászólást. Lévai Katalin (MSZP) felszólalásában sürgette a lisszaboni szerződés mielőbbi ratifikációját, és hibának nevezte, hogy "a prioritások közé nem került be az európai polgár". Kósáné Kovács Magda (MSZP) egyebek között azt emelte ki, hogy Csehország "a kelet-közép-európai régió első olyan elnökségeként, amely az újonnan csatlakozott országok alapvető jellemzőinek összességével bír, megpróbálja az elméletileg már nem létező definíció szerinti új és régi tagországok igényeinek arányos képviseletét". Harangozó Gábor (MSZP) aláhúzta az elnökség "különös felelősségét a válság okozta társadalmi feszültségek vonatkozásában".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Milyen lesz a magyar EU-elnökség programja?

Ötpárti konszenzussal formálódik a 2011 első felében esedékes magyar EU-elnökség programja. Van azonban még idő az összeveszésre. A magyar program tartalmát illetően a pártkonszenzus egyelőre működni látszik, ami persze azért sem óriási tett, mert az önállóskodás tere szűk, a feladatok zöme az EU hosszú távú céljaiból szinte automatikusan adódik.

MTI Gazdaság

Gyurcsány levelet írt az orosz, az ukrán és a cseh miniszterelnöknek

Gyurcsány Ferenc levelet írt Vlagyimir Putyin orosz, Julija Timosenko ukrán és Mirek Topolanek cseh miniszterelnöknek, az unió soros elnökének, amelyben jelezte: a magyar kormány számára elfogadhatatlan, hogy Oroszország és Ukrajna vitájának az árát az európai fogyasztók fizessék meg. Erről a miniszterelnök kedden nyilatkozott az MTI-nek.

MTI Világ

Kudarcba fulladhat a cseh EU-elnökség

Kudarcba fulladhat a 2009 első felében esedékes cseh EU-elnökség a csehországi belpolitikai helyzet miatt - mondta Hamberger Judit, a Magyar Külügyi Intézet elemzője.