szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlamentben szerdán nyíltan kétségbe vonták Csehország alkalmasságát arra, hogy január elsején átvegye az Európai Unió (EU) soros elnökségét.

A prágai politikai vezetésnek háttérbe kellene szorítani belpolitikai csatározásait, hogy el tudja látni a közelgő soros EU-elnökséget - mondta Ingo Friedrich német (CSU) EP-képviselő Brüsszelben. Ellenkező esetben Csehországnak fel kellene kérni az unió élén utána következő Svédországot, hogy vegye át tőle a következő soros elnökséget - tette hozzá.

Hasonló sorok jelentek meg a Die Presse szerdai számában. A bécsi lap kételyeit hangoztatta, hogy Csehország, az EU következő soros elnökeként meg tud majd birkózni az unióban előállt nehéz feladatokkal. "Pénzügyi válság, klímakatasztrófa, a lisszaboni szerződés körüli csőd és most még a közelgő cseh elnökség is. Ennél rosszabb aligha jöhet az EU-nak, sugallják most a franciák, akik Monsieur 10 000 Volt (Nicolas Sarkozy) soros elnökségének meghosszabbításával kacérkodnak. Valóban borúsabbak a január elsején kezdődő, következő soros EU-elnökség kilátásai.(...) Megroggyant (Miroslav) Topolánek miniszterelnök, akinek még belpolitikai túlélése is kérdéses a következő hónapokban, és ehhez jön még (Václav) Klaus elnök, aki tagadja az éghajlatváltozást, és akinek szemében vörös posztó az EU-zászló. Ezek bizony nem jó előfeltételek a hathónapos parancsnoksághoz egy olyan unió felett, amely viharos vizek kellős közepén" lavíroz - vélekedett a konzervatív osztrák újság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kouchner: az EU szankciókat fontolgat Oroszország ellen

Az Európai Unió (EU) szankciókat és egyéb intézkedéseket fontolgat Oroszország ellen amiatt, hogy Moszkva elismerte két szakadár grúziai terület függetlenségét - közölte csütörtökön a soros EU-elnök Franciaország külügyminisztere.

MTI Világ

Veszélybe került a további EU-bővítés

Angela Merkel német kancellár is arra az álláspontra helyezkedett pénteken Brüsszelben, hogy az Európai Unió további bővítése nem lehetséges az uniós reformszerződés teljes ratifikálásáig. Az EU-tagországok állam- és kormányfőinek kétnapos találkozója után a német kormányfő csatlakozott Nicolas Sarkozy francia elnök hajnalban tett hasonló nyilatkozatához.

Világ

Milyen lesz a magyar EU-elnökség programja?

Ötpárti konszenzussal formálódik a 2011 első felében esedékes magyar EU-elnökség programja. Van azonban még idő az összeveszésre. A magyar program tartalmát illetően a pártkonszenzus egyelőre működni látszik, ami persze azért sem óriási tett, mert az önállóskodás tere szűk, a feladatok zöme az EU hosszú távú céljaiból szinte automatikusan adódik.