szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Saját függetlensége bizonyítékának tekinti Andor László azt a tényt, hogy eddig az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) igazgatótanácsában sem csupán Magyarországot, hanem a Cseh Köztársaságot, Szlovákiát és Horvátországot is képviselte.

A magyar uniós biztosjelöltet, akinek a foglalkoztatási és szociálpolitikai tárcát szánja José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, január 13-án hallgatja meg az Európai Parlament (EP) illetékes szakbizottsága. Az EP honlapjára időközben felkerültek azok a kérdések, amelyekre az összes biztosjelölttől előzetesen írásbeli választ kértek, és ugyanott olvashatók a jelöltek válaszai is.

Az EP egyik kérdése arra vonatkozik, milyen garanciákat tud adni a jelölt saját függetlenségére nézve, "és mi módon tudja biztosítani, hogy semmilyen múlt-, jelen- vagy jövőbeli tevékenysége nem teszi kérdésessé feladatköre ellátását a Bizottságban".

"Az a tény, hogy négy országot - Magyarországot, a Cseh Köztársaságot, Szlovákiát és Horvátországot - képviseltem az EBRD-ben, függetlenségem további bizonyítéka" - írta válaszában Andor, miután kifejtette, hogy biztosi tevékenysége során az unió általános érdekében fog eljárni, nem fogja befolyásolni egyetlen kormány vagy más testület sem. Ígéretet tett arra, hogy teljes mértéken tiszteletben fogja tartani a biztosok magatartáskódexében foglalt szabályok betűjét és szellemét. Hogy semmilyen múltbeli, jelenlegi vagy jövőbeli tevékenysége ne ébresszen kételyeket biztosi kötelességeinek ellátásával kapcsolatban, kitöltötte és nyilvánosan hozzáférhetővé fogja tenni érdekeltségi nyilatkozatát (Declaration of interests), amit az említett magatartáskódex előír.


Andor László. Elkötelezett a munkanélküliség emelkedésének megállításában
© MTI

A magyar biztosjelölt azt is írta a válaszában, hogy munkája során minden érintett féllel széles körű konzultációkat kíván folytatni, hogy azok, akiket érintenek az Európai Bizottság döntései, hozzájárulhassanak e döntések előkészítéséhez.

Az egyik kérdésre adott válaszában Andor kifejtette, hogy egész eddigi szakmai pályafutása az európai integrációt szolgálta, és a neki szánt biztosi tárcát kulcsfontosságúnak tekinti a korszerű európai munka- és szociálisügyek fejlődése szempontjából. Felhívta a figyelmet arra, hogy közgazdászként számos európai és Európán kívüli egyetemen adott elő, tanácsadója volt különböző kormányzati és nem kormányzati testületeknek, valamint tagságot viselt az EBRD igazgató tanácsában, s mindezek a tapasztalatok gazdagították benne annak megértését, milyen sok szemszögből lehet szemlélni a fontos társadalmi kérdéseket.

Értékelése szerint a mostani krízis messze a legsúlyosabb a nagy gazdasági világválság óta, és a munkaerőpiacnak a vártnál több időre lesz szüksége a felépüléshez. "E negatív hatások enyhítése érdekében teljes mértékben elkötelezett vagyok amellett, hogy minden tőlem telhetőt megtegyek a munkanélküliség emelkedésének megállítása érdekében, hogy az állástalanok visszatérhessenek a munkába, és ezzel elhárítható legyen a további nyomor és kirekesztettség" - írta az Európai Parlamentnek adott írásbeli válaszában Andor László.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!