szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Háromszázötven megvesztegetett politikus, főtisztviselő és rendőrségi vezető nevét tartalmazza az a lista, amelyet még 2009-ben találtak olasz vámosok egy olasz vállalkozó számítógépén – közölte az ANSA olasz hírügynökség.

A listán a kedvezményezettek neve mellett szerepelnek a közbenjárásuk ellentételezéseképpen elvégzett munkák is. A névsort az olasz vámhivatal munkatársai Diego Anemone római vállalkozó számítógépén találták meg, akinek a nevét korábban már több korrupciós botránnyal − így Guido Bertolaso, a polgári védelem parancsnoka és Claudio Scajola volt gazdaságfejlesztési miniszter ügyével − is kapcsolatba hozták. Scajola, aki a gyanú szerint egy Róma központjában fekvő, a Colosseumra néző lakás 2004-ben történt megvásárlásakor kapott kenőpénzt Diego Anemonétól, május 4-én mondott le.

Perugia város ügyészségének vizsgálóbírái az után nyomoznak, összesen mennyi pénzt fordított a vállalkozó a közbeszerzési eljárásokon őt megbízásokhoz juttató tisztviselők megvesztegetésére. Az összeg várhatóan jóval meghaladja azt a mintegy 3 millió eurót, amelyet az Anenome és tárgyalópartnerei között közvetítőként eljáró Angelo Zampolini építésznek a Deutsche Bankban vezetett számláján találtak.

Diego Anemone, akit három hónapos előzetes fogva tartás után vasárnap helyeztek szabadlábra, ártatlanságát hangoztatja. A vitatott megbízatások között szerepelnek a hét legfejlettebb ipari ország és Olaszország (G8) eredetileg Szardíniára tervezett csúcstalálkozójával, illetve a 2009. évi úszó világbajnoksággal kapcsolatos munkálatok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Közel duplájára nőtt a korrupciós ügyek száma 2009-ben

Csaknem duplájára, 500-ról 900-ra nőtt 2009-ben a korrupciós ügyek száma az azt megelőző évhez képest - ismertették az egységes nyomozó hatósági és bűnügyi statisztika (ENYÜBS) adatait ügyészek a múlt évet értékelő sajtótájékoztatójukon Budapesten szerdán.

hvg.hu Gazdaság

Üzleti korrupció: a Strabagtól a Daimlerig

Nem a Daimler-ügy az első nemzetközi korrupciós botrány, amelyben felmerül a gyanú, hogy magyar kormánytisztviselők vagy politikai pártok kenőpénzeket fogadtak el. Az is előfordult, hogy magyar cégvezetők keveredtek külföldön vesztegetés gyanújába. A felidézett ügyekből kiderül: a vállalatvezetők belebukhatnak ugyan, és a cégek gyakran vaskos büntetéseket kénytelenek fizetni, ám az sohasem derül ki, hogy kinek a zsebében landoltak a csúszópénzek.

MTI Gazdaság

Total korrupció: hatvan országban több ezer vállalat lehet sáros

Vádat emelt egy francia vizsgálóbíró a Total cég ellen az iraki „olajat élelmiszerért” ENSZ-programot övező korrupciós botrányban való érintettség gyanújával – erősítette meg kedden a francia olajipari vállalat egyik szóvivője és ügyvédje a Les Échos című gazdasági lap értesülését.