szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság szerdai sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi biztos szóvivője kijelentette, hogy a magyar kormány mostanáig nem kért segítséget a katasztrófa rendezéséhez. Egyúttal részvétét és együttérzését fejezte ki a Bizottság nevében, és biztosította Magyarországot a lehetőségről, hogy bármikor anyagi, illetve dologi segítséget igényeljen.

Ferran Tarradellas, a humanitárius ügyekért és segélyezésért felelős biztos szóvivője a hvg.hu tudósítójának kérdésére elmondta, hogy kétféle segítséget kérhet Magyarország. Egyrészt gépeket, vízpumpákat, különleges anyagokat, illetve a kárenyhítéshez szükséges egyéb felszereléseket, de akár gyors reagálású segítőcsapatokat is. Másrészt lehetőség van az EU katasztrófaalapjából pénzügyi támogatás igénylésére.

A felelősökről és az esetleges uniós környezetvédelmi szabályszegések kapcsán felmerülő büntetésekről szólva Joe Hennon környezetvédelmi szóvivő leszögezte, azokról a körülmények és a hatások pontos elemzése után dönthet az Unió végrehajtó testülete.

További részleteket itt olvashat!

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.