szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína hozzáállását bírálta szerdán több európai napilapban megjelent kommentár a Dél-Korea elleni észak-koreai tüzérségi támadással kapcsolatban.

A holland de Volkskrant című lap szerint "kiábrándító" Kína magatartása a két Korea közötti konfliktusban. "Kína az egyetlen hatalom, amely valóban hatást tudna gyakorolni Észak-Koreára. A pekingi vezetés ennek ellenére továbbra is csak szorongatja bizarr szomszédja kezét. Részben talán azért, mert Peking attól tart, káoszt okozna a phenjani rezsim összeomlása. Ám emellett Kína minden jel szerint saját hatalompolitikai játszmájában is fel akarja használni az észak-koreai kártyát. És ebben a játszmában a regionális feszültség enyhítéséért vállalt felelősség a második helyre szorult" – olvasható a lapban.

Az ABC konzervatív spanyol lap úgy látta, a phenjani diktatúra egyedül annak köszönheti létezését, hogy Kína türelemmel van iránta. Az újság felidézte: Peking mindeddig nem érvényesítette befolyását annak érdekében, hogy véget vessen ennek a "groteszk dinasztiának", amely rabszolgasorban tartja és a külvilágtól elszigeteli országa lakosságát. "Kínának szakítania kellene az észak-koreai rezsimmel, s ezzel bizonyíthatná, hogy eleget tesz a nemzetközi színtéren ráruházott felelősségnek" – írta az ABC.

A svéd liberális Dagens Nyheter című újság szerint a legutóbbi koreai incidens miatt a nemzetközi közösségnek egyben Kínánál is tiltakoznia kellene, mivel "a phenjani rezsimet Pekingből védelmezik". A lap rámutatott: nem ez az első eset, hogy Kína kiáll "kommunista unokafivére" mellett. "Felmerül azonban a kérdés, mégis meddig lehet még a távoli rokont felkarolni. (...) Egy szeszélyes és ingatag szomszéd előbb-utóbb Peking számára is gondokat okozhat."

A varsói Rzeczpospolita is arra a véleményre jutott, hogy Kína lehet az egyetlen ország, amely képes lenne megakadályozni a konfliktus elmérgesedését. "Meglehet, a pekingi kommunisták nem a nyugati országok álomszövetségesei, mégis egyedül nekik lehet tényleges befolyásuk a phenjani sztálinista vezetőkre" – állapította meg a lengyel napilap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Korea: Amerika korainak tartja a válaszlépéseket

Az amerikai védelmi minisztérium elítélte azt a tüzérségi támadást, amelyet Észak-Korea egy dél-koreai sziget ellen hajtott végre. Amerika ugyanakkor korainak tartja még arról tárgyalni, hogy milyen katonai lépésekkel rettenthetné el az Egyesült Államok a kommunista rezsimet egy újabb csapástól.

MTI Világ

Dél-Korea: két újabb holttestre bukkantak

Barack Obama amerikai elnök kedden ígéretet tett rá, hogy megvédelmezi a szövetséges Dél-Koreát a "szégyenletes" észak-koreai támadás után. A két szövetséges ország közös hadgyakorlatot is tart. Phenjan eközben felüggesztette az Észak-Koreának küldött segélyeket. A megtámadott szigeten két újabb holttestre bukkantak.

Zentai Péter Vélemény

Halló, Szöul! A magyar műmellek fontosabbak a „papírtigrisnél”?

Nem lesz háború, egyszerűen azért nem, mert a kínaiak nem akarják – véli Zentai Péter mai riportalanya, a Korea Herald című, tekintélyes szöuli lap belpolitikai szerkesztője, Kim Kyung-ho. A telefoninterjú ráadásul azt sejteti, hogy az erősnek, félelmetesnek tetsző Észak-Korea valójában papírtigris.

hvg.hu/MTI Világ

A legkisebb fiúról is szólhatott Észak-Korea támadása

Bár Észak-Korea hivatalosan a tengeri határa mentén megkezdett dél-koreai hadgyakorlat miatt támadta meg kedden a kis dél-koreai szigetet, Jonpjongot, a szakértők egy része szerint más állhat a halálos áldozatokkal és civilek megsebesítésével járó ágyúzás mögött: Kim Dzsong Il ezzel is segítené a phenjani hatalom átadását legkisebb fiának.