szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német külügyminiszter szerdán kiadott közleményében rámutatott, hogy a fehérorosz vezetők viselkedésükkel az elszigeteltségbe taszítják országukat.

Bekérették a német külügyminisztériumba Fehéroroszország berlini nagykövetét, hogy kifejezzék Németország tiltakozását az Aljakszandr Lukasenka elnök vitatott újraválasztását követő erőszak miatt.

Guido Westerwelle német külügyminiszter szerdán kiadott közleményében rámutatott, hogy a fehérorosz vezetők viselkedésükkel az elszigeteltségbe taszítják országukat. "Az, aki manipulálja a választásokat, és tömegesen vet olyan embereket börtönbe, akik élni akarnak a szólásszabadsággal és a gyülekezési szabadsággal, nem elfogadható partner az Európai Uniónak" - jelentette ki Westerwelle, hangsúlyozva, hogy ez a demokráciaellenes és reakciós hozzáállás mindenekelőtt Fehéroroszország népének árt.

A német diplomácia vezetője telefonon megvitatta a kérdést Hillary Clinton amerikai külügyminiszterrel. A német külügyminisztérium elégedetlenségét fejezte ki Andrej Zsiro nagykövetnek, és követelte az ellenzékiek szabadlábra helyezését, valamint az ellenzékkel való párbeszéd felvételét.

Vasárnap éjjel több mint hatszáz embert vettek őrizetbe Minszk belvárosában egy ellenzéki tüntetésen, amelyen több tízezren tiltakoztak az elnökválasztás szerintük meghamisított eredménye ellen. A hivatalos végeredmény szerint a szavazatok közel 80 százalékával újraválasztott régi-új államfő banditizmusnak minősítette a demonstrációt.

A tiltakozók megpróbálták megostromolni a parlament és a kormány székházát, de a rohamrendőrök kíméletlenül visszaverték őket. A tüntetőknek sikerült betörniük a kormányépület több ablakát és ajtaját, de visszahőköltek, amikor látták, hogy bent rohamrendőrök vannak. Ezt követően a rendőrök nekirontottak a tömegnek, és ütlegelni kezdték az embereket.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!