szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hoszni Mubarak egyiptomi elnök pénteken lemondott, nem sokkal azután, hogy a tengerparti Sarm es-Sejkbe távozott. Mubarak lemondását az alelnök, Omar Szulejmán jelentette be. A kairói Tahrír téren óriási ünneplés kezdődött. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-n percről percre!

Most érkezett

Al-Dzsazíra: katonák csaptak össze rendőrökkel

Az Al-Dzsazíra meg nem erősített értesülése szerint a hadsereg tagjai a rendőrökkel kerültek összetűzésbe Kairóban. Közben Barack Obama összehívta nemzetbiztonsági csapatát, hogy az egyiptomi helyzetét értékeljék. Izrael kairói nagykövetségének teljes személyzetét helikopterekkel evakuálták - közölte a BBC.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
47 48 49 50 51 52 53

Minél tovább vár Mubarak, annál gyengébbnek láthatják

A hírforrások ugyan már korábban közölték, hogy Hoszni Mubarak beszédet fog intéz az emberekhez, de az elnök azóta sem szólalt meg. A BBC szakértője szerint minél tovább vár, annál gyengébbnek tűnik majd az emberek előtt.

Miért mentek az utcára az egyiptomiak?

Egyiptomban kedden robbantak ki a tüntetések, amelyek részvevői előbb "csak" politikai, gazdasági és társadalmi reformokat követeltek a 30 éve hatalmon lévő Hoszni Mubarak elnöktől. Elsősorban fiatalok és a középosztály képviselői vesznek részt az Április 6. Ifjúsági Mozgalom által indított demonstrációkon, amelyeken immár Mubarak és belügyminisztere, Habib al-Adeli távozását, valamint az 1981-ben bevezetett és azóta is érvényben lévő szükségállapot feloldását követelik. 

Az egyiptomiak is a növekvő élelmiszerárakra, a munkanélküliségre és a önkényuralmi kormányzásra panaszkodnak. Egyiptom 80 milliós népessége évente 2 százalékkal növekszik, s a lakosság 60 százalékának életkora 30 év alatt van. A lakosság 40 százaléka kevesebb mint napi két dollárból él, egyharmada pedig írástudatlan. A CNN amerikai hírtelevízió értesülései szerint az államfő "hamarosan" beszédet intéz a nemzethez. Mubarak kedd óta nem jelent meg a nyilvánosság előtt.

Kijárási tilalom már az egész országban

Az állami televízió jelentése szerint a kormány az ország egész területére kiterjesztette a korábban csak a legnagyobb városokra érvényes kijárási tilalmat - amelyet egyébként a tévécsatornák beszámolói szerint rengetegen be sem tartanak.

Az egyiptomiakat még a Fitch is húzza

Az eddigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta pénteken Egyiptom befektetésre részben már most sem ajánlott adóskockázati besorolásainak kilátását a Fitch Ratings, amely szerint ha a zavargások folytatódnak és ez veszélyezteti a gazdasági-pénzügyi rendszert, annak az egyiptomi besorolás visszaminősítése lehet a következménye.

Több mint 400-ra teszik a sérültek számát

A Sky News adásában bejelentették, hogy a hírügynökségi adatok szerint legalább 410 ember sérült meg az összecsapásokban. A helyszíni tudósító szerint a nagy kérdés az, hogy az utcára rendelt hadsereg később kap-e esetleg tűzparancsot a tüntetők ellen.

Al-Dzsazíra: meghalt egy 14 éves gyerek is

Mohammed el-Baradei ellenzéki vezető csoportjának egyik tagja az Al-Dzsazíra televíziónak azt mondta, hogy hozzávetőleg 80 ezren tüntetnek az észak-keleti Port Said városában, ahol egy 14 éves fiatal életét veszítette.

Obamát folyamatosan tájékoztatják

A Fehér Ház közölte, hogy Barack Obama elnököt naponta többször is tájékoztatják az egyiptomi helyzetről. Az ENSZ emberi jogi főbiztosa felszólította a kairói kormányt, hogy oldja föl a több mint harminc éve bevezetett rendkívüli állapotot. "Szerintem ez az utcákat elöntő csalódottság és düh jó részének ez az oka" - nyilatkozta Genfben Navi Pillay. A Davosban megkérdezett Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy "teljes mértékben be kell tartani a szólásszabadságot" Egyiptomban. 

AP: célpont lett a külügyminisztérium és a tévészékház

Tüntetők ezrei próbálják bevenni a külügyminisztérium és az állami tévé székházának épületét Kairóban - írja az AP.

Lövések dördültek Kairó belvárosában péntek este

Egy szemtanú beszámolója szerint a tüntetők a parlament, a kormányszékház és más kormányzati épületek közelében csaptak össze a rendfenntartókkal. Az említett városrészben több mint ezer tüntető tartózkodik, és sűrű füst gomolyog.
   
Közben a kelet-egyiptomi Szuez városában szemtanúk szerint legalább öt harckocsit vezényeltek a tüntetők által napközben felgyújtott rendőrőrs elé. A tüntetők felmásztak a járművekre és megpróbáltak beszélni a katonákkal, akik azonban megkísérelték elhessegetni őket.

1
47 48 49 50 51 52 53
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Egyiptom: napokig tarthat a külföldiek evakuálása

Külföldiek ezrei várakoznak vasárnap Kairó nemzetközi repülőterén, hogy minél gyorsabban elutazhassanak az országból a tüntetések, káosz és fosztogatások elől. A reptéri hatóságok képviselője közölte az egyiptomi tévében, hogy igyekeznek fenntartani a légi kikötő normális működését.

hvg.hu/MTI Világ

Eldurvultak az összecsapások Egyiptomban

Utcai összecsapások törtek ki több egyiptomi városban is a Hoszni Mubarak elnök távozását követelő, több tízezres létszámú tüntetők és a rendőrség tagjai között. Házi őrizetbe helyezték az ellenzéki Mohammed el-Baradeit, a kormány az utcára rendelte a hadsereget, este hat és holnap reggel hét között pedig több nagyvárosban is kijárási tilalmat rendelt el.